Kış kapıda kömür tavanda

EKONOMİ 8 Ekim 2021 10:07
Videoyu Aç Kış kapıda kömür tavanda

Ekonomik sorunlar denilince akla ilk başta gıda fiyatları gelse de ısınma giderlerine de ciddi zamlar geldi.


Doğalgaz, elektrik ve fuel oil gibi enerji giderlerine gelen ciddi zamların yanı sıra milyonlarca vatandaşın ısınmak için kullandığı kömür fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı. Kara kış yaklaşırken kömür ihtiyacı duyan milyonlarca vatandaş, kömürün tonunu geçen seneye göre yüzde 100 zamlı olarak alıyor.

DOĞALGAZ, ELEKTRİK VE KÖMÜR CEP YAKIYOR
Havalar soğurken vatandaşlar da kış aylarında nasıl ısınacağının hesabını yapmaya başladı. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar vatandaşı zorlarken, milyonlarca vatandaşın kullandığı kömür fiyatlarında yaşanan artış da cep yakıyor. Yerli kömürün satışına getirilen kota ile yerli satıcılar ithal kömüre yönelse de ithal kömürde yaşanan fiyat artışı tüketiciye yansıyor. Satıcılar ise kömür fiyatlarındaki ani artışa karşı devletin müdahale etmesini talep ediyor.
 
KÖMÜR TÜRLERİ FARKLI AMA ZAM ORANLARI NEREDEYSE AYNI
Geçen yıl Afrika ithal kömürünün tonu bin 400 TL iken bu yıl fiyatı 2 bin 800 liraya yükseldi. Yine geçen yıl 210 dolar olan Rusya’dan ithal kömürün tonu 330 dolara çıktı. Kaloriferde yakmak için alınan fındık kömürü ve ceviz kömürünün tonu 1.400 TL’den 2.800 TL’ye, portakal kömürünün tonu ise 1.600 TL’den 3.200 TL’ye yükseldi. Karpuz kömürünün tonu ise 1.700 TL’den 3.500 TL’ye yükseldi
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL