Konyalı hayırseverler Arakanlı çocuklar için medrese açtı

ARAKAN 18 Mayıs 2018 18:22
Videoyu Aç Konyalı hayırseverler Arakanlı çocuklar için medrese açtı

Konyalı hayırseverlerin desteği ile Arakanlı mülteci çocuklar için okul inşa etti.

Bangladeş'te Arakanlı mültecilerin yaşamış olduğu kamplara Konyalı hayır severler  tarafından inşa edilen okulun açılışı gerçekleştirildi.

Arakanlı mültecilerin yaşamış olduğu Tenkali mülteci kampında yaklaşık 300 öğrencinin İslami ilimler öğreneceği bir okul açtı. 10 öğretmenin bulunduğu okulda, 170 metrekarelik bir alanda 10 sınıf yer alıyor. 

Okulun açılışını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Üyesi Musab Dönertaş, Bangladeş sınırında bulunan mülteci kamplarının Myanmar ordusu ve fanatik Budist çetelerinin saldırılarından kaçan 1 milyonu aşkın mülteciyi barındırdığını ve bu mültecilerin yarısından fazlasının çocuklardan oluştuğunu söyledi.

Musab Dönertaş açılışta yaptığı konuşmada, "Bugün çok güzel bi gün, bugün çok mutluyuz. Konyalı yardımseverlerin desteği ile inşa ettirdiğimiz Selçuklu Medresesi'ni tamamladık. Bu medresede toplamda 300'e yakın öğrenci eğitim alacak. Burada tefsir, hadis, hafızlık gibi birçok alanda eğitim alacaklar" dedi. Dönertaş, ailesiz çocukların kalması için eğitim kompleksinde yatılı kalma imkanının da bulunduğunu vurguladı.

Bölgede eğitim faaliyetlerinin yanı sıra gıda kolisi, zekat dağıtımı, adak, akika, su kuyusu ve barınma alanları sağlanması gibi farklı alanlarda çalışmalarını sürdürüyor.

Arakanlı çocukların mağduriyeti

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Simon Ingram, saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınmak zorunda kalan çocukların "dünyadaki cehennemi" yaşadıklarını söylemişti. UNICEF İcra Kurulu Direktörü Anthony Lake'e göre ise, "Birçok Rohingyalı çocuk mülteci, bir çocuğun asla görmemesi gereken şiddete" tanık oldu.

Yerel kaynaklar ve bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların yüzde 60'ından fazlasının kadın ve çocuk olduğunu vurguluyor.

Arakan'da ya da Bangladeş'e geçiş sırasında ailelerinden kopan Arakanlı Müslüman çocuklar, bu ülkedeki kamplarda tek başına yaşam mücadelesi veriyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X