Koronavirüs ABD askeri üssünü vurdu

ABD 26 Temmuz 2020 00:45
Videoyu Aç Koronavirüs ABD askeri üssünü vurdu

ABD askerileri arasında 20 binden fazla koronavirüs vakası tespit edildi. Son altı hafta içerisinde vaka sayısı üç kat arttı. Askerler ülke içinde ve dışında potansiyel enfeksiyon kaynağı haline geldi. Arizona, Kaliforniya, Florida, Georgia ve Teksas'taki askeri üslerde vakalar önemli ölçüde arttı

ABD Deniz Piyadeleri, Japonya'nın Okinawa Adası’ndaki üste yaklaşık yüz vakanın tespit edildiğini açıkladı. Bu durum, yerel yetkililerin öfkelenmesine sebep oldu. Ayrıca ABD kuvvetleri Irak, Afganistan ve Suriye savaş alanlarında hastalığın yayılmasından da mustarip.

ABD’li General Robert Abrams’ın pandemi karşısında aldığı sıkı tedbirler dolayısıyla hakkında övgüyle bahsedildiği Güney Kore'deki ABD askerleri arasında 98 vaka kaydedildi. ABD’nin yoğun nüfuslu eyaletlerinden olan Georgia’nın Chattahoochee ilçesinde yetkililer tarafından yapılan açıklamada bölgede yoğun enfeksiyon vakalarının bulunduğu bildirildi.

Açıklamada eyaletteki en büyük eğitim üslerinden biri olan Fort Benning’in virüsün kaynağı olduğu kaydedildi. Kaliforniya ve Kuzey Carolina yetkilileri de askeri alanlar ile yerel bölgeler arasında virüsün yayılması konusunda bir ilişki olduğunu aktardılar. Barların ve diğer kalabalık yerlerin yeniden açıldığı şehirlerin yakınındaki bölgelerde yaşayan genç nüfus arasındaki vaka sayısında artış gözlemlendi.

Özellikle yurt dışında virüs vakalarının artmasıyla birlikte ordunun koruyucu önlemleri ne derece uyguladığı konusunda bazı sorular gündeme geldi. Diğer yandan yurt dışında mahsur kalan kuvvetlere yardım sağlamak gibi virüsün olduğu lojistik sorunlara yönelik çalışmalarda bulunan Pentagon, salgını kontrol almakta zorluklar yaşıyor. Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’ndeki kıdemli yetkililerden Jason Dempsey duruma dair şunları söyledi:

“Gerçekten inanılmaz bir meydan okumayla karşı karşıyayız. Salgının ülke geneline yayılmasının önüne geçemedik. Bazı ülkelerin, gerekli askeri misyonlar dışında herhangi bir Amerikan kuvvetinin konuşlandırılmasını hoş karşılamayacağını düşünüyorum.” ABD Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre ordudaki pozitif vakaların sayısı 10 Haziran'da 7 bin 408 iken pazartesi gününden itibaren 21 bin 909’e ulaştı.

Ayrıca uçak gemisi Theodore Roosevelt'teki bir denizcinin de aralarında bulunduğu üç kişi yaşamını yitirdi. 440'tan fazla personel hastanelere nakledildi.

 

Şarkul Avsat

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL