Kosova'da başörtüsüne karşı yasak simgesi

DÜNYA 4 Nisan 2022 08:39
Videoyu Aç Kosova'da başörtüsüne karşı yasak simgesi

Kosova'nın batı kesimlerinde okula başörtüsü ile girmenin yasak olduğunu gösteren semboller konuldu.


Başörtüsü düşmanlığı Müslümanlara yönelik nefret dolu yaklaşımların en bilinen örneği. Türkiye'de de uzun yıllar başörtüsü konusunda kısıtlama ve yasaklar söz konusuydu. Farklı coğrafyalarda da uygulanan bu yasak Kosova'da da uygulanmaya çalışılıyor. 

Kosova'nın batı kesimlerinde bulunan Yakova şehrindeki Necmedin Nica Lisesi'nin girişine okula silah, alkol ve tütün sokulmasını yasaklayan uyarılara ek olarak başörtülü kızların da girmesini yasaklayan bildiri eklendi.

Konuyla ilgili Kosova Meclisinde Boşnak toplumunun milletvekillerinden Duda Balje de tepkisini göstererek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dini sembolün diğer yasaklanmış şeylerin yanına yerleştirilmesini skandal olarak nitelendirdi. Kosova'da yürürlükte olan hiçbir yasa başörtüsünü engellemiyor. 

Kosova İslam Birliği  Başkanı Naim Ternava ise Ramazan nedeniyle düzenlediği basın toplantısında kabul edilmesi mümkün olmayan bu uygulamanın Ramazan ayı sebebiyle belirli bir amaçla yapıldığına dikkat çekti. 

Müslüman kamuoyunun gösterdiği tepki sonucunda nefret dolu sembolleri okullara yerleştirenlerin nasıl bir tavır göstereceğini ilerleyen günlerde göreceğiz!
Kaynak : Haber7
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL