Küba'da görevli ABD'li 40 diplomatın beyninde gizemli rahatsızlık

DÜNYA 24 Temmuz 2019 15:41
Videoyu Aç Küba'da görevli ABD'li 40 diplomatın beyninde gizemli rahatsızlık

ABD yönetiminin talebi üzerine şüpheli tıbbi verileri analiz eden araştırmacılar, Küba’da gizemli bir şekilde rahatsızlanan ABD’li 40 diplomatın beyinlerinde değişiklikler yaşanmasına neden olan ‘bir şeye’ maruz kaldıklarını açıkladı.

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan ve Pensilvanya Üniversitesi'ndeki doktorlar tarafından yürütülen çalışma, 2016-2018 yılları arasında diplomatlarda görülen semptomların kesin nedenini ortaya çıkaramadı.

Pennsylvania Üniversitesi’nde Radyoloji Uzmanı olan Ragini Verma, yaptığı açıklamada “Bu insanların beyinlerine bir şey oldu. Bu hayal değil. Çok garip. Bu gerçek bir tıbbi gizem. Söyleyebileceğim tek şey gerçeği aramamız gerektiğidir” diye konuştu.

2016 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında Küba'da çalışan diplomatlar ile aileleri denge kaybı, baş dönmesi, kaygı ve öfke ile ilgili sorunların yanı sıra algılamada yetersizlik olarak tanımladıkları birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmıştı.

ABD, Eylül 2017'de diplomatik personelinin büyük bölümünü Küba'dan geri çekmişti.

Ragini Verma, söz konusu diplomatlardan bazılarının iyileştiğini ancak diğerlerinin halen rehabilitasyonda olduğunu söyledi.

Verma, beyinlerindeki değişiklikleri kontrol etmek için tüm hastaları düzenli olarak izlemenin önemine dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın isteği üzerine 40 diplomat aileleri ile birlikte Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) alınması için 2017 yılı ortasında Pensilvanya Üniversitesi'ndeki Beyin Travma Merkezi'ne sevk edildi.

Washington, olayın gerçek nedenini açıklayamadı. ABD medyası ise hiçbir kanıt vermeden sadece olayı duyurmakla yetindi.

Küba hükümeti de yaşananlara yönelik sorumlulukları olduğu yönündeki iddiaları kabul etmedi.

Küba Sinirbilimleri Merkezi Müdürü Mitchell Joseph Valdes-Sosa, Şarku’l Avsat’ın da takip ettiği basın toplantısında, “Bu çalışma kesin bilimsel sonuçlara ulaşmamıza izin vermiyor. Çalışma, diplomatların Küba’da kaldıkları süre boyunca beyin hasarı yaşadığını kanıtlayamadı” dedi.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...