Kudüs ve Batı Yaka'da Çatışmalar ve Tutuklamalar

FİLİSTİN 26 Mayıs 2019 14:12
Videoyu Aç Kudüs ve Batı Yaka'da Çatışmalar ve Tutuklamalar

İşgal güçleri Batı Yaka'nın değişik bölgelerinde bugün (26 Mayıs Pazar) sabahın erken saatlerinde henüz ortalık aydınlanmaya başlamadan baskınlar düzenledi ve tutuklamalar gerçekleştirdiler. İşgal güçlerinin baskınları bazı yerlerde çatışmalara neden oldu.

İşgal güçleri El-Halil'in güneyindeki Beyti Emir'de üç genci evlerine baskın düzenleyerek tutukladılar. Buraya yapılan baskında çatışmalar meydana geldi ve işgal güçlerinin gaz bombaları kullanması sebebiyle bazı kişiler boğulma tehlikesi yaşadı. İşgal güçleri İbrahim Halil Sabarine adlı kişinin evinin önünde park etmiş haldeki arabasına da gerçek mermilerle saldırıp camlarını kırdı ve değişik yerlerinde delikler açtılar.

El-Halil şehrinde özgürleştirilmiş eski esirlerden Musab Ezgir'i ve Firas El-Kavasime'yi tutukladılar. Aynı zamanda Kavasime'nin arabasına el koydular.

Beytlahim'in güneyindeki Hıdır beldesinde Muhammed Ali Naim adlı genci tutukladılar.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri Mescidi Aksa'nın güneyindeki Silvan beldesinin orta kesiminde yer alan Batnu'l-Heva mahallesinde Mu'tazz ve Luey Er-Recbi isimli gençleri mahalledeki bir yahudi yerleşimciye saldırdıkları iddiasıyla tutukladılar.

İşgal güçleri dün gece de Ömer Basim Ez-Zağir isimli genci Eski Kudüs'te El-Vad Caddesi'nden geçtiği sırada tutukladılar.

İşgal güçleri bundan bir süre önce de Eski Kudüs'teki El-Vad Caddesi'nde Kudüslü gençlerden bir gruba vahşi bir şekilde saldırarak bu saldırıda yaralanan iki kişiyi tutuklayıp Eski Kudüs'ün El-Halil Kapısı civarında bulunan El-Kışla gözaltı merkezine götürmüşlerdi.

Tulkerem'in Şuveyke mahallesinde çatışmalar meydana geldi ve bazı kişiler atılan gaz bombalarından etkilendi. İşgal güçlerinin buradaki çatışmalarda gaz bombalarının yanı sıra mermilerde de saldırdıkları ifade edildi. 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...