Kur’an temsilinin yerleştirildiği ülke!

AFGANİSTAN 13 Kasım 2021 12:44
Videoyu Aç Kur’an temsilinin yerleştirildiği ülke!

Afganistan’ın Bamyan ilinde bulunan Şii Özbek lider Abdul Ali Mezari'nin heykeli kaldırılarak yerine Kur’an-ı Kerim temsili konuldu!

Afganistan’da 1990’lardaki iç savaşta İran tarafından desteklenen farklı grupları tek bir çatı altında birleştiren Şii Özbek lider Abdul Ali Mezari destekçilerinin gözünde bir efsane. Böyle olduğu için olsa gerek ölümünün ardından Bamyan iline heykeli dikilmiş!

Heykel dikmek kimlerin adetidir okurlarımız bunu gayet iyi biliyor. İran “İslam” Cumhuriyeti tarafından desteklenen bir savaş ağasının heykellerle anılması da ibretlik olmuş gerçekten!Mepanews’in konu hakkında hazırladığı haberde aktardığına göre iç savaş sırasında Abdul Ali Mezari’nin en büyük “şöhreti” Sünni Peştunları kaçırıp esir etmesiyle oluşuyor. Birçok Sünni Peştun sivilin bu şekilde hayatını kaybettiği de aktarılan bilgiler arasında.

İlerleyen yıllarda Mezari de kaçırma ve esir etme olaylarını kabullenmek zorunda kalıyor.Mezari’nin 1995 senesindeki ölümü hakkında hala şaibeler var. Taliban tarafından öldürüldüğü iddia edildiyse de bu kanıtlamadı. ABD işgalinin bitmesiyle Taliban’ın tekrar iktidara gelmesi sonrasında Afganistan’da önemli bazı konularda değişimler yaşanıyor!Bamyan’da bulunan Abdul Ali Mezari heykeli kaldırılarak yerine Kur’an-ı Kerim’in temsili yerleştirildi. Hakkında adam kaçırma, işkence ve cinayet iddiaları olan bir insanın heykelinin kaldırılarak yerine onun temsil ettiği şeylerin tam tersini temsil eden bir şey konuluyor! Rüya gibi değil mi?
Kaynak : Haksöz Haber
1000
icon
Eyman 14 Kasım 2021 16:05

Oysa sorsan bu azgınlar kendilerine müslüman diyorlar. Yazıklar olsun, heykelin dinen yerini bilmiyorlar mı ki, bunun yanında Amerika'ñın müslümanlara yapamadığını bu alçak şerefsizler yaptı. Amerika bu hainlerden ötürü her tarafı işgal etti. Allah kabul etmesin, Allah yanlarına bırakmasın, Allah, başta Raşit Dostum olmak üzere tüm zalimleri kahretsin.

0 0 Cevap Yaz
Emre 14 Kasım 2021 13:32

Allah celle celalühü Türkiye'deki heykelleri de kaldırmayı bizlere nasip etsin, şeriatı getirmek için mücahitlerden eylesin cümlemizi. Amîn

0 0 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL