KÜRESEL TERÖR BARONU ABD AFGANİSTAN'DAN DEFEDİLDİ..

AFGANİSTAN 31 Ağustos 2021 00:26
Videoyu Aç KÜRESEL TERÖR BARONU ABD AFGANİSTAN'DAN DEFEDİLDİ..

Taliban'ın ülkedeki yabancı misyon görevlileri ve askerlere 31 Ağustos'a kadar verdiği süre doldu. Afganistan'da görev yapan son ABD askerlerini taşıyan uçak Kabil'den ayrıldı.

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından ülkeden tahliye sürecine yardımcı olmak için gelen Amerikan askerlerini taşıyan son uçağın Kabil Havaalanı'ndan kalkış yaptığı bildirildi.
 

Sputnik'in aktardığına göre; Taliban militanlarının kontrolü ele geçirdiği Afganistan'da tüm ülkeler tahliye işlemlerini sona erdiriyor.
 

Newsweek gazetesine konuşan ismi açıklanmayan bir yetkili, ABD'nin 31 Ağustos'a kadar tahliye sürecine yardımcı olmak için ülkeye gelen askerlerini taşıyan son uçağın Kabil Havaalanı'ndan kalktığını belirtti.
 

Gazete editörü Naveed Jamali, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Son uçak havalandı. Savaş sona erdi" ifadelerini kullandı.
 

SON TARİH 31 AĞUSTOS
 

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.
 

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.
 

31 Ağustos'a kadar Afganistan'dan çekilmeyi hedefleyen Biden yönetimi, Kabil'den şimdiye kadar 116 bin 700 ABD ve Afgan vatandaşı tahliye etti.
 

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Kaynak : Karar, İslam Medya
1000
icon
Eyman 31 Ağustos 2021 15:17

Allahuekber!

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL