Kuşatma altındaki mahallelerinde korkunun hakim olduğu Dera’daki müzakereler ve tehditler

SURİYE 26 Temmuz 2021 00:57
Videoyu Aç Kuşatma altındaki mahallelerinde korkunun hakim olduğu Dera’daki müzakereler ve tehditler

Suriye'nin güneyindeki hayat ve güvenlik koşullarını yerinde gözlemleyen şarku'l Awsat'ın konuyla ilgili haberini sunuyoruz..

Şehrin içinde bulunduğu gerçekliği yerinde görmek ve ilgililerle görüşmek için Dera el-Beled şehrine varıldığında duyulan aşağıdaki sözler, şöyle durup üzerinde düşünülmesini gerektiriyor. Dera el-Beled’de yaşanan Ebu Gassan, Kurban Bayramı günü arkadaşlarıyla sokakta oyun oynamaya giden iki oğlunu çağırıp onlara sadece yarım saat sokakta kalmalarını, eve gecikmemelerini, duvar diplerinde oynamalarını ve çabucak eve dönmelerini söyledi.

Bayram günlerinin çocuklar için bir sevinç vesilesi olduğu herkesçe bilinir. Ancak Şarku'l Avsat ekibinin Dera'da ve kuşatma altındaki mahallelerinde yaptığı bir gezi sırasında duyduğu, Ebu Gassan’ın oğullarını sıkı sıkıya tembihlerken söylediği sözler, kentte büyük bir korku ve gerilimin hakim olduğunu ortaya koyuyordu. Ebu Gassan ve şehrin diğer sakinleri, özellikle son zamanlarda şehrin yağmalanması ve bombalanması tehditlerinin ardından Dera el-Beled kentindeki güvenlik durumunun pek iç açıcı olmadığını düşünüyorlar. Bu yüzden kentte her an bir çatışma veya askeri bir gerilimin patlak vermesi korkusu hakim.

 

Müzakereler ve tehditler

Dera İl Emniyet Müdürü Zirar Dundul, yaptığı açıklamada Dera el-Beled yolununu halen açık olduğunu, ancak Dera el-Beled dosyasıyla ilgili tam bir anlaşmaya varıldığına dair henüz resmi bir bilgi olmadığını belirtti. Dundul, üst makamlardan verilen talimatlar doğrultusunda askeri güçlerin, Dera’ya gelmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi. Dera Valisi Mervan İbrahim Şerbek ise Dera el-Beled’de yeni bir çözüme ilişkin yapılan müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini, fakat ortada henüz nihai bir anlaşma olmadığını söyledi.

Dera el-Beled Uzlaşı Merkezi’nden (Dera el-Beled Merkezi Komitesi) özel bir kaynak, Şarku’l Avsat’a Cuma akşamına kadar Suriye rejimi ile Dera el-Beled dosyasında nihai bir anlaşmaya varılamadığını belirtti. Kaynağa göre Suriye rejimi, Uzlaşı Merkezi’ne kentte kapsamlı bir konuşlandırma yapılması, çok sayıda hafif silahın teslim edilmesi ve kent içindeki yerel güçlerden Suriye rejimi adına üç askeri nokta kurulması dahil olmak üzere birçok anlaşma maddesi gönderdi. Uzlaşı Merkezi’nin bu maddeleri Dera el-Beled’deki Kent Aşiretleri Konseyi’ne ilettiğini söyleyen kaynak, Suriye rejim güçlerinin eğer birkaç gün içerisinde nihai bir anlaşmaya varılmazsa kenti baskı altına almak amacıyla Dera el-Beled’in Secna mahallesine ve şehrin kuşatma altındaki diğer mahallelerinin çevresine askeri takviyelerde bulunmasıyla ilgili müzakerelerin devam ettiğini kaydetti.

Kentin önde gelen aktivistlerinden Osman el-Musaleme, Suriye rejiminin Dera’ya yönelik askeri takviyeleriyle ilgili müzakereler hakkında Merkezi Komite’den bir üye ile yapacağı görüşme öncesinde Şarku'l Avsat’a açıklamalarda bulundu. Ancak Musaleme ile yaptığımız görüşme sırasında rejimin güvenlik güçlerine bağlı yerel grupların kontrol ettiği Secna mahallesinden iki grup arasında bağrışmalar ve tehditleşmeler duyuldu. Bu bağrışmalar arasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kardeşi Mahir Esed liderliğindeki 4. Zırhlı Tümeni’nden yerel unsurların, Dera el-Beled’de kuşatma altındaki mahallelerin yakınlarında ileri bir karakol kurmaya çalıştığı ortaya çıktı. Ancak gençlerin ve kuşatma altındaki mahallelerin sakinlerinin müdahalesi üzerine kurmaya çalıştıkları noktadan çekilmek zorunda kaldılar.

Son takviye sırasında kaç adet unsurun olduğuna dair çelişkili haberler ise, Suriye rejimine bağlı bir subayın, son zamanlarda Dera el-Beled’e saldırı düzenleme ve şehrin sembollerinden biri olan Ömer Camii'ni bombalama tehditleriyle aynı zamana denk geldi. Merkezi Komite’den bir üye Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin son takviyeleri öncesinde Dera Askeri Güvenlik Şube Müdürü Tuğgeneral Luay el-Ali'nin bir mesajının Dera el-Mahatta kentindeki Merkezi Komitesi’nin bir üyesi aracılığıyla merkezi komitelere ulaştığını, mesajda Luay el-Ali’nin Dera el-Beled’deki hafif silahların ve aranan kişilerin halen teslim edilmemesi durumunda, kenti basmak ve şehrin en önemli sembollerinden biri olan Ömer Camii'ni bombalamakla tehdit ettiğini söyledi. Kaynak, Merkezi Komite'nin Luay el-Ali'nin tehditlerine cevaben bir açıklama yayınlayarak sindirme ve tehdit politikasını reddettiğini kaydetti.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Dera’daki Uzlaşı Merkezi’nden (Deralı Merkezi Komite) bir üye, Suriye rejiminin sorumlu ve ilgili makamlarına Merkezi Komite aracılığıyla ‘ülkenin ve halkın güvenliğini sağlayacak, saygınlığını koruyacak ve herkesin aradığı istikrarı tesis edecek emsal çözümler sunduklarını’  belirtti. Kaynak, “Bölge halkının yerleşim anlaşmasıyla güçlendirilmiş meşru müdafaa zorunluluğunun gerektirdiği kendi silahlarından arındırılmasını bir güvenlik ve istikrar faktörü olarak görmüyoruz. Silahların teslim edilmesinin istemesindeki amaç, şehirde kötülük ve fitne çıkarmaktan başka bir şey değildir. Dera’daki Kent Aşiretleri Konseyi'nde Rusya’dan bir garantör olarak bölgeye karşı sorumluluğunu ve 2018 yılında yapılan uzlaşı anlaşmasının gerekliliklerini yerine getirmesini talep ettik” ifadelerini kullandı.

 

Kuşatma ve yıkım

‘İçerideki ve Dışarıdaki Güney Suriyeli Aktivistler Bildirisi’ni imzalayanlardan biri olan aktivist Ebu Mahmud el-Havrani, Suriye rejiminin 24 Haziran'dan bu yana Dera el-Beled kentinin mahallelerine uyguladığı ablukayı kınadıklarını açıkladı.

Dera el-Beled’de savaş günlerinden kalma yıkıntıların bölge halkına sekiz yıl boyunca yaşadığı acıları halen hatırlattığını ifade eden Havrani, 30 bin kişinin yaşadığı kentte Kurban Bayramı neşesi değil, askeri gerilimin ve yaklaşık bir aydır yaşadığı kuşatmadan kaynaklanan tıbbi ve gıda ürünlerinin azalması endişesinin yarattığı korkunun hakim olduğunu söyledi. Havrani, Suriye rejim güçlerinin kente giden tüm yolları kapattığı için Dera el-Mahatta ve diğer bölgelere giriş çıkışlara izin verilmediğini de sözlerine ekledi.

Bu arada Rusya destekli 5. Kolordu tarafından kontrol edilen ve 2018'de yerleşim grupları tarafından oluşturulan bölgelerden bir kaynak, birkaç gün önce üst düzey bir Rus generalinin çok sayıda Rus askeri aracı ve unsurla birlikte 5. Kolordu’nun kalesi olan Busra eş-Şam’a geldiğini ve 5. Kolordu'ya bağlı 8. Tugay komutanı Ahmed el-Avde ile görüştüğünü söyledi.

Kaynak, toplantının Busra eş-Şam’da alınan sıkı güvenlik önlemlerinin ve 5. Kolordu güçlerinin doğu kırsalındaki birçok bölgede konuşlandırılmasını da açıkladığını kaydetti. Rus generalinin, 5. Kolordu’nun Suriye'nin güneyindeki unsur sayısına 2 bin unsur daha eklemesine izin verdiğini belirten kaynak, Dera'daki 5. Kolordu unsurlarının 3 ay önce kesintiye uğrayan maaşlarına da 200’er dolar zam yapılarak dağıtıldığını ifade etti. Kaynak ayrıca Rus general ile Avde arasındaki görüşmede bölgenin güvenlik durumunun yanı sıra DEAŞ’ın Suriye'nin güneyindeki uyuyan hücreleri ve İranlı milislerle mücadele dosyalarının masaya yatırıldığını bildirdi.

Dera el-Mahatta’dan yerel kaynaklar,  kentte Perşembe akşamı, 4. Zırhlı Tümeni’nin yerel üyeleri ile Dera Askeri Güvenlik Şube Müdürlüğü üyeleri arasında bir anlaşmazlık yaşandığını, bu sırada 4. Zırhlı Tümen’den Halid Nasır el-Mısri ve İmran Azzam Karatay adlı iki üyenin öldürüldüğünü, iki üyenin ise yaralandığını bildirdiler.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL