Kuzey Kore: ABD yaptırımlarına teslim olmayacağız

DÜNYA 27 Haziran 2019 15:06
Videoyu Aç Kuzey Kore: ABD yaptırımlarına teslim olmayacağız

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bugün, ABD’nin Pyongyang’ın düşman eylemlerine ilişkin yaptırımlarının uzatılmasının geçen yıl Singapur’da iki devlet başkanı arasında gerçekleştirilen zirveye karşı açık bir meydan okuma olarak niteledi.

Beyaz Saray geçen hafta, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programına dair yaptırımların altısının bir yıl süre ile uzatıldığını duyurmuştu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen pazar günü yaptığı açıklamayı ve Pyongyang ekonomisinin yüzde 80’ninden fazlasını etkileyen yaptırımları kınadı. Washington’ı uluslararası alanda yürütülen insan ticareti ve dini özgürlüklerle ilgili son raporunda Pyongyang'ın imajını zedelemekle suçladı. Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre Sözcü açıklamasında yaptırımları ‘daha radikal düşmanlıkların tezahürü’ olarak nitelendirdi.

Sözcü “Tüm bunlar, ABD’nin büyük hayali yaptırım ve baskılar yoluyla bize boyun eğdirme amacının kesinlikle değişmediğini ve daha da arttığını gösterdi” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, 2018 yılının haziran ayında düzenlenen ilk zirvede Kore Yarımadası’nın nükleer silahtan arındırılması ve yeniden dengelenmesi için yeni ilişkiler kurma ve çalışma konusunda anlaşmıştı. Ancak Şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gerçekleştirilen ikinci zirvede ABD’nin silahsızlanma çağrısı ve Kuzey Kore’nin yaptırımları hafifletme talepleri arasındaki açığın kapatılamaması nedeniyle görüşmeler çöktü. O zamandan beri ABD yaptırımlarından muzdarip olan Kuzey Kore, Pompeo’nun yerine daha makul bir ismin geçirilmesini talep etti.

Pompeo geçen pazar günü yaptığı açıklamada Trump ve Kim arasındaki olumlu mektuplaşmanın ardından nükleer görüşmeleri yeniden canlandırılmasını umduğunu söyledi. Ancak Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Ülkemiz, ABD yaptırımlarına teslim olacak veya Washington’ın istediği zaman saldırabileceği bir devlet değildir” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL