Kuzey Kore, Rus balıkçı gemisini 17 mürettebatıyla birlikte alıkoydu

DÜNYA 24 Temmuz 2019 15:57
Videoyu Aç Kuzey Kore, Rus balıkçı gemisini 17 mürettebatıyla birlikte alıkoydu

Rusya’nın Pyongyang Büyükelçiliği, Kuzey Kore’nin Rus balıkçı gemisi Xiangheilin-8’i 15 Rus, 2 Güney Koreli mürettebatıyla birlikte alıkoyduğunu açıkladı.

Rusya’nın Pyongyang Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Kuzey Kore Sahil Güvenlik güçlerinin, 17 Temmuz tarihinde Rus balıkçı gemisi Xiangheilin-8’i, 15 Rus, 2 Güney Koreli mürettebatıyla birlikte alıkoyduğu bildirildi.

Açıklamada, söz konusu geminin Kuzey Kore’deki Wonsan Limanı’na götürüldüğü ve müretebatın aynı şehirdeki bir otelde tutulduğu ifade edildi.

Büyükelçilik, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına dayanarak, geminin, Kuzey Kore bölgesine giriş ve kalma kurallarının ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonduğunu da aktardı.

Açıklamaya göre Kuzey Kore, geçtiğimiz Pazartesi günü Rusya’nın Pyongyang Büyükelçiliği yetkililerine mürettebat ile görüşme izni verdi. Açıklamada, ayrıca mürettebatın sağlık durumunun da iyi olduğu belirtildi.

Büyükelçilik, Kuzey Kore yetkilileri ile sürekli temas halinde olduklarını ve sorunun en kısa zamanda çözülmesi için her türlü tedbiri aldıklarını da kaydetti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise 2 Güney Kore vatandaşının gözaltına alınması konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Rusya, Kuzey Kore ile nispeten yakın ilişkiler sürdürdü ve düzenli bir ticaret ortağı olarak kaldı.

Güney Kore ise komşusu Kuzey Kore ile aralarındaki gerginliği hafifletmeye çalıştı, ancak vatandaşlarının hükümet izni olmadan Kuzey Kore'ye gitmeleri hala yasak.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...