Kuzey Kore lideri Kim Rusya'da

DÜNYA 24 Nisan 2019 12:28
Videoyu Aç Kuzey Kore lideri Kim Rusya'da

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le beklenen görüşmesi için Rusya'nın Vladivostok kentine gitti.

Kuzey Kore lideri Kim'i taşıyan zırhlı tren sabah erken saatte sınırı geçmesi ardından Rusya'nın Vladivostok kentine vardı.

Kim için ilk önce Primorye bölgesindeki Hasan kasabasında bir karşılama töreni düzenlendi. Kuzey Kore lideri, kasabadaki tren garında Rus geleneklerine uygun olarak ekmek ve tuz ikram edilerek karşılandı.

Resim

Rusya'ya varır varmaz Rossiya 24 televizyonuna kısa bir demeç veren Kuzey Kore lideri, Rusya'ya halkımın sıcak duyguları ile geldim. Ziyaretimin başarılı ve yararlı olacağını umuyorum. Saygıdeğer lideriniz Putin ile Kore yarımadasındaki durumun çözüme kavuşturulması ve ikili ilişkilerimizin gelişmesi konularını ele alacağımızı umuyorum dedi. Kim Rossiya 24 televizyonuna demecinde ayrıca, Ülkeniz hakkında çok şey duydum, uzun zamandır ziyaret edebilmeyi hayal ediyordum. Ülkemin yönetimine geçeli yedi yıl oldu fakat sizi ancak şimdi ziyaret edebiliyorum ifadelerini de kullandı.

Rusya'ya varır varmaz Rossiya 24 televizyonuna kısa bir demeç veren Kuzey Kore lideri, "Rusya'ya halkımın sıcak duyguları ile geldim. Ziyaretimin başarılı ve yararlı olacağını umuyorum. Saygıdeğer lideriniz Putin ile Kore yarımadasındaki durumun çözüme kavuşturulması ve ikili ilişkilerimizin gelişmesi konularını ele alacağımızı umuyorum" dedi.

Kim Rossiya 24 televizyonuna demecinde ayrıca, "Ülkeniz hakkında çok şey duydum, uzun zamandır ziyaret edebilmeyi hayal ediyordum. Ülkemin yönetimine geçeli yedi yıl oldu fakat sizi ancak şimdi ziyaret edebiliyorum" ifadelerini de kullandı.

Kim'in treni perona varmadan önce kırmızı halı düzenlemelerini yapmaya çalışan bir görevli

Kuzey Kore lideri için daha sonra da, Rus mevkidaşı Vladimir Putin'le görüşeceği Vladivostok kentinde bir karşılama töreni düzenlendi.

Bu, Kuzey Kore lideri Kim'in Rusya'ya ilk ziyareti. Ayrıca bu ziyaret, Kuzey Kore ile ABD arasındaki nükleer görüşmelerin tıkandığı bir döneme denk geliyor.

Kim'in yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Vladivostok yakınlarındaki Russkiy Adası'nda yer alan Uzakdoğu Federal Üniversitesi'nde bir araya gelmesi planlanıyor. Görüşmenin odağında Pyongyang'ın nükleer programı ve ikili ilişkilerin yer alması bekleniyor.

Sputnik'e bilgi veren kaynaklar, Kuzey Kore liderinin cumartesi gününe kadar Vladivostok'ta kalacağını söyledi.

​Kim'in babası Kim Jong-il 2011'de Rusya'yı ziyaret etmiş, o dönem devlet başkanı olan Dmitriy Medvedev ile görüşmüştü.

Kore basınına göre Kim'in bu akşam Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Trutnev'in vereceği yemeğe katılması planlanıyor.

Putin'le yarın yapacağı görüşmeden sonraysa Kuzey Kore liderinin Vladivostok çevresindeki bazı tesis ziyaret etmesi ve daha sonra ülkesine geri dönmesi bekleniyor.

Kim'in ziyareti nedeniyle Vladivostok'ta olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı belirtiliyor. Rusya lideri Putin'in yardımcısı Yuriy Uşakov da Pyongyang'ın isteği nedeniyle Kim'in ziyaret tarihi ve yerini son ana kadar gizli tuttuklarını söylemişti.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X