Kuzey Kore lideri şaşırttı

ASYA 2 Ocak 2022 12:20
Videoyu Aç Kuzey Kore lideri şaşırttı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, beklenenin aksine nükleer silahlardan veya ABD'den değil ülkede açlık ve kıtlık olduğundan bahsederek herkesi şaşırttı.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, dün yaptığı konuşmada ülkenin ciddi bir 'ölüm kalım savaşıyla karşı karşıya olduğunu' ifade etti.

Kim, şimdiye kadar yıl sonu konuşmalarında daha çok Güney Kore veya ABD ile ilişkiler, nükleer silahlanmayla ilgili konuşmuştu. Ancak Kuzey Kore resmi medyasında yayınlanan konuşmasında Kim, ABD üzerinde durmayıp, yalnızca 'dış ilişkiler' tartışmasını geçiştirdi.

Al Jazeera'nin haberine göre konuşmanın ana meselesi, pandeminin de etkisiyle artan ekonomik kriz ve açlık oldu. Kim, ülkesinin ciddi bir ölüm kalım savaşı ile karşı karşıya olduğunu belirterek, pandemi ile birlikte yaşanan gıda krizi nedeniyle açlık riski olduğuna işaret etti. Ülkede sert tedbirler alınması bekleniyor.

Kuzey Kore lideri, geçtiğimiz baharda da yaptığı bir konuşmada da ülkenin tarihindeki en kötü ekonomik krizden geçtiğini belirtmiş, durumun 90'lardaki kıtlık ve açlık krizinin yaşandığı döneme benzetmişti.
Kaynak : Timetürk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL