Lavrov: ABD, Suriyeli Kürtleri ayrılıkçı projelere teşvik ediyor

SURİYE 15 Ekim 2018 09:03
Videoyu Aç Lavrov: ABD, Suriyeli Kürtleri ayrılıkçı projelere teşvik ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli Kürtlerin ayrılıkçı projelere teşvik edildiğini belirterek, bu durumu, ‘yeni bir Amerikan macerası’ olarak nitelendirdi. Lavrov, “ABD, Suriye’de büyük Kürdistan projesiyle tehlikeli bir oyun başlatıyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov, ‘Fırat’ın doğusunda ABD’nin tehlikeli hareketliliğine’ dikkat çektiği açıklamasında, “ABD, Suriye’deki müttefiklerinin yardımıyla Fırat’ın doğusunda sözde devlet kurmaya çalışıyor” dedi.

Lavrov, Fransızca yayın yapan bir medya kuruluşuna verdiği mülakatta, “İdlib, Suriye’deki son sorunlu bölge değil. Orada Fırat’ın doğusunda, kabul edilemeyecek gelişmeler yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam dene Lavrov, “ABD, Suriyeli müttefikleri, başta Kürtler olmak üzere oradaki toprakları sözde devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor. Bu yasadışı ve kabul edilemez. Washington ayrıca Suriye’deki meşru makamların alternatifi olacak makamları kurmaya ve mültecilerin geri dönmesi, yerleştirilmesi için çabalıyor” dedi.

ABD’nin mültecilerin geri dönmesinde oynadığı role dikkat çeken Lavrov, “ABD, Fransa ve diğer Batılı devletler siyasi süreç başlamadıkça sığınmacıların geri dönmesinin kabul edilemez olduğunu bizzat söylemelerine rağmen yaşanan bu gelişmeler, Batı’nın, tutumunda açıkça çelişkiye düştüğünü gösteriyor. ABD ve yerli müttefiklerinin kontrol ettikleri Fırat’ın doğusunda siyasi sürecin başlaması neden beklenmemeli?” ifadesini kullandı.

Fakat Lavrov suçlamalarını bir adım öteye taşıyarak, “ABD, sözde ‘Büyük Kürdistan’ fikriyle Irak Kürdistan’ında yeniden tehlikeli bir maceraya girebilir” dedi.

Bakan Lavrov, açıklamasının devamında, “ABD’nin bu bölgede gerilimi sürdürmeye çalıştığı olasılığını uzak bir varsayım olarak görmüyorum. Kendisinin bulanık suda balık tutması daha kolay. Fakat önceki tüm deneyimlerde olduğu gibi bu durum iyi bir sonuç getirmez” dedi.

Kaynak : şark el-avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X