LGBT bayrağı, Irak ve AB arasındaki krizi derinleştiriyor

IRAK 18 Mayıs 2020 23:11
Videoyu Aç LGBT bayrağı, Irak ve AB arasındaki krizi derinleştiriyor

Bağdat’taki Avrupa Birliği Büyükelçiliği’ndeki direklerden birine LGBT bayrağının asılması Irak Parlamentosu’nda geniş bir öfkeye neden oldu.

 Kanada ve İngiliz büyükelçilikleri de gökkuşağı rengindeki bayrağı 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü ve LGBT farkındalığı için göndere çekti.

Irak parlamentosundaki Dış İlişkiler Komisyonu, değerlere, örf ve geleneklere aykırı olduğunu belirttiği söz konusu davranışı kınayarak bunun “Irak halkının dini ve toplumsal değerlerini ihlal ettiği” vurguladı. Komisyon, Dışişleri Bakanlığı’nı gelecekte de bu tür ihlallerin meydana gelmesine fırsat vermemeye çağırdı.

Bazı milletvekilleri, söz konusu eylem nedeniyle Bağdat'taki AB büyükelçiliklerinin kapatılmasını talep etti. Asaib Ehli Hak milletvekillerinden Hasan Salim konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Anormal ve ahlaksızca olan bu davranış, İslam halklarına, saygın örf ve adetlere yönelik yüz kızartıcı bakış açısını yansıtıyor. Irak toplumunun dini, ahlaki değerlerini ve gelenek göreneklerini göz ardı eden AB Büyükelçisi ve diğerlerinin bu hareketi, aynı minvalde ilerleyen DEAŞ’ın kara propagandası kadar  zararlıdır. Hükümet, bu elçilikler konusunda güçlü bir tutum takınmalı, bu tür davranışların tekrarlanmasına izin vermemelidir.”

Sadr Hareketi’nin desteklediği Sairun Koalisyonu milletvekili Selam eş-Şemri de bu tür davranışların reddedilmesi gerekliliğini vurgulayarak “Din ve ahlakı esas alan bir ülke olan Irak’ın hangi cihetten olursa olsun bu gibi adımlara izin vermesi mümkün değildir” dedi. Avrupa’nın bu davranışının Irak halkının tüm ve mezheplerinin benimsediği dini ve ahlaki değerleri hafife aldığını söyleyen Şemri, bu bayrağın derhal indirilmesi ve bu harekete karşı olunduğunu belirtecek önlemler alınması çağrısında bulundu.

Görünüşe göre Başbakan Mustafa el-Kazimi hükümeti ciddi ve istisnai meselelerle karşı karşıya. Zira eski Irak hükümeti, daha önce LGBT ile ilgili herhangi bir diplomatik sorunla karşılaşmamıştı. Gözlemciler ise “bayrağın çekilmesinin henüz iki haftasını doldurmamış olan Kazimi hükümetini zora soktuğunu” belirtiyor.

Kazimi hükümeti, AB Büyükelçiliği’ne karşı harekete geçmesi için dün ciddi bir baskı ile karşı karşıya kaldı. Zirâ Sairun Koalisyonu lideri Sabah es-Sadi, Irak hükümetini Başbakan Kazimi’nin vekaleten başkanlık ettiği Dışişleri Bakanlığı’nı AB, Kanada ve İngiliz büyükelçiliklerine yönelik sıkı önlemler almaya çağırdı. Sadi açıklamasında “Bu büyükelçiliklerin farklı din ve mezheplerden tüm Irak halkının benimsediği dini inançları, ilahi hükümleri, gelenek ve görenekleri küçümsemesine sessiz kalınmamalı” ifadelerini kullandı.
Kaynak : şarkul awsat
1000
icon
Hasan 19 Mayıs 2020 18:30

Uzak sanmayın, yarın buraya da asmaya kalkarlarsa hiç şaşırmayın. Sadece bu da değil, bunu kullanıp darbe yapmaya kalkarlarsa da sakın susmayın!

0 0 Cevap Yaz