Libya'da göçmen kampına hava saldırısı: En az 44 ölü, 130 yaralı

DÜNYA 3 Temmuz 2019 16:56
Videoyu Aç Libya'da göçmen kampına hava saldırısı: En az 44 ölü, 130 yaralı

Libya'nın başkenti Trablus'un doğusundaki Tajoura'da bulunan göçmen kampına yapılan hava saldırısında en az 44 kişi öldü, 130 kişi de yaralandı. Göçmen kampı bir askeri üssün yanında yer alıyordu.

Libya'da göçmen kampına hava saldırısı: En az 44 ölü, 130 yaralı

Libya Ulusal Ordusu, gözaltı merkezini hedef almadıklarını belirterek, kendilerinin söz konusu göçmen merkezine yakınındaki askeri kampa hava saldırısı düzenlemesinin ardından Trablus ile müttefik kuvvetlerin burayı vurduğunu öne sürdü.

Libyalı yetkililer tarafından yayınlanan fotoğraflara göre hava saldırısında yaralanan Afrikalı göçmenler bir hastanede tedavi altına alındı.

Saha Sağlık Birimi Sözcüsü Malik Mersit, Tajoura’daki göçmen merkezine düzenlenen hava saldırısında 44 kişinin öldüğünü, 130 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Başkent Trablus’un doğusunda yer alan Tajoura, Libya Ulusal Ordusu ile savaşan ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile müttefik kuvvetlerin bazı askeri kamplarına da ev sahipliği yapıyor.

Libya Ulusal Ordusu, savaşın bütün ‘geleneksel yöntemlerini’ tüketmesinin ardından, pazartesi günü  Trablus'taki hedeflere ağır hava saldırıları başlatacağını açıklamıştı.

Libya, deniz yoluyla İtalya'ya ulaşmaya çalışan Afrika ve Arap ülkelerinden gelen göçmenler için önemli bir başlangıç ​​noktası. Ancak Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Libya Sahil Güvenliği, birçoğunun önünü kesiyor. 

Devletin yönettiği bu merkezlerde, insan hakları grupları tarafından ‘insanlık dışı’ olarak nitelendirilen şartlarda binlerce göçmen tutuluyor.

Kaynak : şarkul avsat,reuters
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...