Libya'da yoğun diplomasi: Akar'ın ardından Mısırlı heyet de Trablus'ta

İSLAM DÜNYASI 27 Aralık 2020 21:09
Videoyu Aç Libya'da yoğun diplomasi: Akar'ın ardından Mısırlı heyet de Trablus'ta

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, başkent Trablus'ta Mısır'dan gelen bir heyeti ağırlayarak ortak güvenlik sorunları ve iki ülke arasında güvenlik iş birliğini geliştirme konularını görüştü. Mısırlı heyetin ziyareti sırasında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Libya'daydı.

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, Başağa'nın heyetiyle yaptığı toplantıda Libya İstihbarat Başkanı Imad et-Trablusi hazır bulundu. Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Eymen Bedi ise Mısırlı heyete başkanlık etti.

Görüşmede, güvenlik iş birliğini geliştirmenin yanı sıra Libyalı taraflar arasındaki ateşkes anlaşmasının desteklenmesi ve İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantılarından çıkan sonuçların ele alındığı kaydedildi. Toplantılarda Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Söz konusu görüşmenin, Libya İçişleri Bakanlığının, komşu ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen ve Kahire ile Trablus arasında ortak eylemi önemseyen güvenlik politikaları çerçevesinde gerçekleştiği aktarıldı. Mısır'dan ise Libya ziyaretine ilişkin açıklama gelmedi. En son Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamil, 19 Aralık'ta Bingazi'de, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile bir araya gelmişti.

Libya'ya Mısır ve Türkiye'den aynı anda ziyaret

Mısırlı heyetin Trablus ziyareti sırasında, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Libya'daydı.

Libya, Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus merkezli hükümet ile General Halife Hafter öncülüğündeki silahlı grupların iktidar çatışmalarına sahne oluyor.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal