Libya siyasi diyaloğu seçim mekanizmasında tıkandı

LİBYA 17 Aralık 2020 12:30
Videoyu Aç Libya siyasi diyaloğu seçim mekanizmasında tıkandı

Birleşmiş Milletler Libya Misyonu (UNSMIL) himayesinde sürdürülen Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun, ülkede yeni yönetimi seçme projesini yürürlüğe sokmak için gereken oy yüzdesini kabul etmediği yönünde göstergeler gündeme geldi.

Libya krizine siyasi çözüm bulunması kapsamında düzenlenen forumda, sunulan tekliflerden herhangi birinin kabulü için aranan yüzde 75'lik kabul oyu şartının düşürülmesine ilişkin tekliflerin hiçbiri yeterli oy oranına ulaşamadı.

Katılımcıların 36'sı kabul şartı için aranan yüzde 75'lik oranın yüzde 61'e çekilmesi yönünde oy kullanırken, 14 üye ise bu sayının yüzde 66'ya düşürülmesini istedi. Yapılan oylamada 21 üye ise çekimser kaldı.

UNSMIL Genel Sekreter Vekili Stephanie Williams, gelecek yıl sonlanmadan yapılması planlanan seçimlerin gidişatına odaklanacağı ve engel olarak tanımladığı kişilerin diyalog sürecini engellemesine izin vermeyeceği taahhüdünde bulundu.

UNSMIL’in Siyasi Diyalog Forumu’ndaki katılımcılar arasında yürüttüğü ikinci tur oylama, bir sonraki adıma geçmeyi sağlayacak bir uzlaşıya varılamamasına neden oldu. Yeni yürütme otoritesini seçme mekanizması için gerekli oyların yüzdesi hususunda UNSMIL’in önerisine ilişkin olarak, Forum’un 75 üyesinin yalnızca 50’si ile sınırlı olan oylama sürecinde 23 üye çekimser kaldı.

UNSMIL tarafından sunulan öneri, gerekli oy yüzdesine sahip değildi. Bu durum da onu, bir alternatif önermeye, anayasal ve danışma komiteleri oluşturmaya ve yürütme pozisyonlarının kriziyle ilgili zorluklardan kaçınmak için önerileri yeniden formüle etmeye yöneltti.

Foruma katılanlara göre BM Temsilcisi Williams, hazırlık aşamasının diyalog üyelerinden oluşacak olan, seçimlerle ilgili hukuk komitesi tarafından gelecek haftaki ilk toplantıdan itibaren başlayacağını belirtti.

Williams, 15 Aralık akşamı Cenevre’de Libya ekonomisinde önemli reformlar hususunda BM, Mısır, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Bankası yetkililerinin yardımıyla iki günlük bir toplantı düzenledi. BM Temsilcisi, ekonomide reform yapmak için somut hedefler üzerine uzlaşı sağlama umudunu da dile getirdi. Stephanie Williams, “Önümüzdeki iki gün içerisinde para reformu, çek takası krizi, küresel bankacılık krizi ve bütçe konsolidasyonu konularında somut hedefler üzerine bir anlaşmaya ve bu reformları uygulamak üzere alınacak adımlar için net bir zaman çizelgesine ulaşılmasını içtenlikle umuyorum” ifadelerini kullandı. BM yetkilisi, bir araya gelen unsurlara zamanın, lehlerine olmadığını söylerken, “Hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki iki gün içerisinde bu önemli adımları atmanız için size güveniyorum” dedi.

Williams, Cenevre toplantısının Ulusal Petrol Kuruluşu’nun büyük çabaları sayesinde Libya petrol üretiminin tamamen yeniden başlaması da dahil olmak üzere umut verici gelişmelerin gerçekleşmesinin ardından geldiğine dikkat çekti. BM Temsilcisi, “Ulusal Petrol Kuruluşu tarafından şu ana kadar elde edilen gelirler, daha kalıcı bir ekonomik düzenlemeye yönelik daha fazla ilerleme sağlanana kadar alıkonuluyor” dedi.

Libya Siyasi Diyalog Forumu kapsamında 4 Aralık'ta telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen oylamada Başkanlık Konseyi Başkanı ve yardımcılarının yanı sıra Başbakanın belirlenmesiyle ilgili sunulan 12 öneriden 3'ü oylamaya sunulmuş ancak bunların hiçbiri gerekli oy oranına ulaşamamıştı.

Bu nedenle UNSMIL, oylamada önerilerin kabulü için aranan yüzde 75'lik kabul şartının düşürülmesi için, yüzde 66 (katılımcıların üçte ikisi) ve yüzde 61 olmak üzere iki teklif sunmuştu.

BM öncülüğünde ilki 9-15 Kasım'da Tunus'ta düzenlenen ve Libya'nın farklı kesimlerini temsilen 75 kişinin katıldığı forumda, Libya'da genel seçimlerin 24 Aralık 2021'de yapılması kararlaştırılmıştı.

Forumun Tunus görüşmeleri, seçimlere kadar ülkede geçiş sürecini yönetecek isimler üzerinde uzlaşı çıkmaması nedeniyle sonuçlanmadan ertelenmişti.

 

Avrupa Birliği’nin petrol endişesi

AB, Afrika’nın en zengin ülkesinde petrol rezervleri açısından petrol gelirlerinin ‘adil ve şeffaf kullanımını’ güvence altına alan bir mekanizma kurma gerekliliğini vurguluyor.

Williams'ın açıklamasına göre Libya, petrol gelirlerinin dağılımının yanı sıra Libya finansal kurumlarının birleşmesi başta olmak üzere diğer önemli zorluklarla karşı karşıya. Finansal kurumların birleşmesi, gerekli ekonomik reformların başarısı için oldukça önemli sayılıyor.

Öte yandan Libya, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in şu anki Ortadoğu elçisi Nickolay Mladenov’un, geçen Mart ayında görevinden istifa eden Gassan Selame’nin yerine Libya Özel Temsilcisi olarak atanması için Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerinin son onayını bekliyor.

BMGK’ya üye 15 devletten herhangi birinden itiraz gelmemesi halinde atama onaylanacak. Aynı şekilde ABD’nin uluslararası örgütün Libya’daki rolünü ‘BM siyasi misyonunu yöneten bir temsilci’ ve ‘çatışmaya arabuluculuk yapmaya odaklanan bir temsilci’ olarak bölme baskısının neden olduğu birkaç aylık tartışma da sona erecek. BMGK, geçen Eylül ayında Guterres’in 2015 yılından bu yana BM Ortadoğu elçisi olan Bulgar diplomat Mladenov’u geçen ay Libya misyonu için aday göstermesinin ardından bu öneriyi onayladı.

Genel Sekreterin, BM misyonlarının başkanlarının ve özel temsilcilerinin isimlerini açıklamadan önce BMGK üyelerinin onayını alması geleneksel bir hareket.

Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL