Libya-Tunus sınırında Avrupalı diplomatların taşıdığı silahlara el kondu

KahveKitap
DÜNYA 17 Nisan 2019 11:35
Videoyu Aç Libya-Tunus sınırında Avrupalı diplomatların taşıdığı silahlara el kondu

Tunus Savunma Bakanı Abdulkarim ez-Zubeydi, Libya-Tunus arasındaki sınırda aralarında Fransızların da olduğu Avrupalı diplomatlar tarafından taşınan silah ve mühimmata el konduğunu bildirdi.

Savunma Bakanı, dün düzenlediği basın açıklamasında, Libya'dan diplomatik pasaportlarla gelen 11 kişilik ilk grubun Tunus'a iki tekne ile deniz yoluyla girmeye çalıştığını, Tunus ordusu tarafından takibe alındıklarını ve Cerbe kıyılarına ulaştıklarında operasyonun yapıldığını belirtti.

Bakan, bunun ardından yapılan operasyonda silah ve mühimmatların ele geçirdiğine dikkat çekerek söz konusu 11 kişinin uyrukları hakkında bilgi vermedi ve gözaltına alınıp alınmadıklarına ilişkin de bir açıklamada yapmadı.

Bakan ez-Zubeydi, bir başka olaya değinerek, yine Tunus ve Libya sınırında, 13 kişilik ikinci bir Fransız grubun ‘diplomatik koruma’ altında 6 jeep ile seyahat ettiklerini belirtti. Bakan, Fransız grubun silah ve mühimmatlarına el konulduğu bilgisini de verdi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, söz konu olay Tunus-Libya arasındaki en önemli geçiş noktalarından biri olan Ra's Cedir Sınır Kapısı yakınında gerçekleşti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaparak, söz konusu iki farklı grup ile aralarında herhangi bir bağlantı olmadığını bildirdi.

AFP’nin aktardığına göre Bakanlık, silahlara el konulmadığını ve Fransa’ya geri gönderilmeden önce silahların sadece araştırıldıklarını ifade etti.

Tunus'taki Fransız Büyükelçiliği ise, Libya'daki Fransız Büyükelçilik personelinin sürekli olarak Tunus ve Trablus arasında hareket ettiklerini bildirdi.

Büyükelçilik, bu hareketlerden birinin, Tunuslu yetkililer ile istişare içerisinde bu pazar gerçekleştiğini belirterek, denetimin sona ermesinin ardından personelin yoluna devam ettiğini aktardı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X