Libya Ulusal Ordusu’nun ateşkese uyduğunu ifade eden Hafter’den askeri gerilim uyarısı

LİBYA 8 Aralık 2020 16:25
Videoyu Aç Libya Ulusal Ordusu’nun ateşkese uyduğunu ifade eden Hafter’den askeri gerilim uyarısı

Libya Ulusal Ordu (LUO) Komutanı Halife Hafter, LUO güçlerinin, Faiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılan ateşkese bağlı olduğunu vurgulayarak, ‘askeri tırmanışın tehlikelerine’ karşı uyardı.

Temsilciler Meclisi’ndeki vekiller, Meclis Başkanı Akile Salih’i görevden almak amacıyla dün Gadames’te yapılması kararlaştırılan oturumun bugüne ertelendiğini söyledi. Salih’e yakın kaynaklar ise Salih’in Hafter ile görüştüğünü bildirdi. Salih, önceki akşam yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi kararlarının Gadames’te değil, sadece ülkenin doğusundaki Bingazi’de alınabileceğini belirtti. Salih, dün Meclis’in düzenlediği ve Bingazi’de bulunan en fazla 10 vekilin katıldığı oturumda “Bingazi dışında alınan her türlü kararın, Meclis’e hakaret olarak niteleneceğini” söyledi.

Salih, dünkü oturumda, bazı vekillerin kendisiyle koordinasyon kurmadan Fas’ın Tanca kentine giderek oturum düzenleme talebi karşısında şaşırdığını dile getirdi. Fas İstihbarat Servisi ile iletişime geçerek, “boykotçu vekillerin” Tanca’daki oturuma katılmaması talebinde bulunduğunu kaydeden Salih, Meclis Başkanlığı’nı terk etmek istemediği iddiasını yalanladı ve ‘yeniden bir araya gelme’ çağrısında bulundu.

Salih daha önce yaptığı açıklamada, Gadames’teki Meclis oturumunu boykot edeceğini duyurmuştu. Salih, bunun yerine, vekillere, Meclis’in Bingazi’deki resmi anayasal merkezinde oturum düzenleme çağrısında bulunmuştu. Ancak bu çağrı, vekillerin, iç tüzük değişikliği yapmak ve oturum düzenlemek için yasal bir çıkış yolu bulma konusunda yürüttüğü istişare toplantılarının devam etmesine engel olamadı.

Libya’nın doğusundaki Barka kabilesi, Derne kentinde düzenlediği toplantının ardından yaptığı açıklamada, ordu güçlerine tam destek verdiklerini ilan etti. Gadames’teki toplantının tüm sonuçlarının reddedildiği vurgusuna yer verilen açıklamada, Barka kabilesi tarafından Başbakanlık veya Meclis Başkanlığı için uygun görülmeyen hiçbir şahsın onaylanmadığı belirtildi.

Bu bağlamda, Bingazi’de Ulusal Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih ile görüşen paralel hükümetin başkanı Abdullah es-Seni, hükümetin, “kendisinden istenilen çalışmayı yapması için” Seçim Kurulu’na tüm imkanları sunarak, gelecek her türlü seçime hazırlıklı olma taahhüdünde bulundu. Sayih ise “hükümetin demokratik sürece olan desteğini” takdir ettiğini ifade etti.

LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari’nin açıklamasına göre, Hafter, silahlı milislerle temas hattındaki bölgelerde yaşanan saha gelişmeleri hakkında, “Ordu Komutanlığı’nın ateşkes anlaşmasına tamamen bağlı olduğunu ve anlaşmaya uyduğunu” duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu himayesinde Cenevre’de gerçekleşen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantısında LUO ve UMH arasında ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Trablus ve Misrata’da UMH’ye bağlı milislerin sayılarının artması ve Sirte ile Cufra’nın batısındaki temas hatlarına askeri teçhizat, silah ve milislerin taşınması karşısında duyduğu endişeyi dile getiren Hafter, tüm ordu birliklerine en üst seviyede teyakkuz halinde olmaları ve askeri pozisyonun tırmanmasına yol açabilecek provokasyonların ardından gitmemeleri hususunda talimat vereceğini kaydetti.

LUO, önceki gün ülkenin güneyindeki Sabha ve Ubari kentlerinde UMH’ye ait mevzilere düzenlediği sürpriz askeri operasyona ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı. Fakat LUO destekli yerel medya kuruluşları, Ubari’den bir kaynağa dayandırdığı haberde, Ubari’nin önde gelen isimlerinden oluşan meclis ile yapılan müzakerelerin ardından LUO’ya bağlı 177. Tabur’un kentten çekildiğini aktardı.

 

Hafter’in oğlu taburları ziyaret etti

Öte yandan LUO, Halife Hafter’in oğlu Saddam Hafter’in Beyda kentinde 73. Piyade Tugayı Komutanı ve 165. Piyade Taburu Genel Komutanlığı subaylarından oluşan heyeti ziyaret ettiği fotoğrafları servis etti. Oğul Hafter’in söz konusu ziyarette kampın ve ekipmanların hazırlık durumunu incelediği ve sonraki görevlere hazırlık için askeri planlamaların aşamalarını anlattığı belirtildi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, LUO’nun Ubari’deki Tindi kampına yönelik ‘saldırısını’ kınadı. Bu kampta UMH’ye bağlı Güney Askeri Bölgesi güçleri bulunuyor. Konsey, dün yaptığı açıklamada, bu saldırının “Hafterin daha önce de olduğu gibi kendisiyle imzalanan herhangi bir anlaşmaya bağlı kalma hususundaki ciddiyetsizliğini teyit ettiğini” belirtti.

Konsey, açıklamanın devamında, BM Libya Destek Misyonu’nun bu ihlal karşısında sessiz kalmasını şaşkınlıkla karşıladığını ve bu ihlalin “Libya’daki barışçıl siyasi diyaloğa engel olduğunu” belirterek, UMH’ye “güneydeki güçlerine, görevlerini yerine getirmesini sağlayacak şekilde, daha büyük destek sunma” çağrısında bulundu.

UMH’ye bağlı Öfke Volkanı Operasyonu, yaptığı açıklamada, “Ubari, Hafter’den, milislerinden ve paralı askerlerinden daha büyüktür. Ubari, Hafter’in hayalleri ve kuruntularından çok daha büyüktür” ifadelerine yer verdi. Hafter’in Ubari’ye girmeye karar vermeden önce çıkmayı düşünmesi gerektiği ve Trablus’ta Hafter için bir ibret olduğu belirtilen açıklamada, Tavarık kabilesine bağlı Toplumsal Konsey, güvenlik ve askeri birimlerle koordinasyon kurmadan herhangi bir askeri hareketliliğe girişmemesi konusunda uyarıldı. Açıklamada, “Herhangi bir güvenlik ihlalinin sonuçları ağır olur” denildi.

UMH Savunma Bakanı Salah en-Namruş, dünkü açıklamasında, “Eğer savaş suçlusu Hafter dizginlenip umursamazlığının önüne geçilmezse 5+5 askeri anlaşmasından çekiliriz. Eğer Hafter herhangi bir askeri hamlede bulunursa bir ateşkes anlaşması yokmuş gibi değerlendiririz” dedi.

Namruş ayrıca, BM Libya Destek Misyonu ile uluslararası toplumun, Hafter milislerinin hamleleri ve güneyde ateşkes anlaşmasına yönelik tehditleri karşısındaki sessizliğine şaşırdıklarını söyledi.

Namruş, önceki gün Sirte’nin DEAŞ’tan kurtarılmasının dördüncü yıldönümü münasebetiyle yapılan yerel kutlamalarda yaptığı konuşmada, BM’yi “Savunma Bakanlığı’nın Libya’ya dayatılan yasak başta olmak üzere görevlerini yapmakta karşılaştığı zorluklarla mücadelede gerekli desteği sağlama konusunda ve Libya krizinin çözümüne karşı ciddiyetsiz olmakla” suçlamıştı.

Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL