Lübnan’da Nasrallah’a ve silahlı Hizbullah’a tepki

LÜBNAN 7 Ocak 2021 13:44
Videoyu Aç Lübnan’da Nasrallah’a ve silahlı Hizbullah’a tepki

Lübnan’ın önde gelen iki Hristiyan partisi Lübnan Kuvvetleri ve Ketaib, ülkenin egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan son açıklamaları nedeniyle Hizbullah ve Genel Sekreteri Hassan Nasrallah'a tepki gösterdiler.


Lübnan Kuvvetleri Lideri Samir Caca, Lübnanlıların Hizbullah nedeniyle çöküş ve aşağılanma yaşadığını söyledi. Ayrıca Hizbullah’ın yasa dışı silahlarının Lübnan’ı geçmişte korumadığı gibi bugün de koruyamayacağını, aksine her türlü tecrit, kuşatma ve yaptırıma maruz bıraktığını vurguladı. Nasrallah'ın son konuşmasında Lübnan halkının hafıza, geçmiş ve varoluş açısından oynayacağı herhangi bir rolü olmadığını söylemesiyle ‘tüm çizgileri aştığına’ dikkat çekti.

Caca, Nasrallah’ı hedef aldığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Senden ne Lübnan’ı ne de haklarını korumanı istiyoruz. Senden tek isteğimiz, Lübnan’a ve halkına saldırmaktan vazgeçmendir. Lübnan’ın egemenliği hiçbir zaman bugün olduğu kadar ihlal edilmedi. Halkı hiçbir zaman bugün olduğu kadar aşağılanıp hem Arap hem de Batılı dostluklarını yitirmedi. Tüm bunların sorumlusu Hizbullah ve Nasrallah’ın direnişidir.”

Nasrallah, üst düzey İranlı komutan Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin birinci yıl dönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, Lübnan'ın Hizbullah nedeniyle güçlü olduğunu savunmuştu. "Biri Lübnan'ı ve haritadaki varlığını hissediyorsa, bu direniş Hizbullah ve silahlarından kaynaklanıyor" ifadelerini kullanan Nasrallah "Direniş, Lübnan’ın petrol zenginliğini silahlarıyla, İran’ın ve Suriye’nin desteğiyle koruyabilen tek taraftır" cümleleri ile övünmüştü.

Caca, Nasrallah'ın “Lübnan bugün güçlüyse bu yalnızca direniş sayesindedir. Nokta” sözlerine atıfta bulunarak Hizbullah Genel Sekreteri’nin tamamen gerçeklik dışı olduğunu söyledi. Lübnan’ın bugün tarihinin en sefil ve en zayıf döneminde olduğunu belirtti.

 “Nasrallah, bir hata yapmadı. Lübnan, halkı ve tarihine karşı bir günah işledi” diyen Caca daha önce ‘Ortadoğu’nun İsviçre’si’ olarak nitelenen Lübnan’ın bugün dünya genelinde başarısız bir devlet, daima gerilim merkezi ve terör destekçisi olarak anıldığına dikkat çekti.

Caca, Nasrallah’ın Lübnan’ın köklü tarihini unuttuğunu belirterek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan’a son ziyaretinde İran füzelerini değil, sanatçı Feyruz’un evini ziyaret ettiğinin altını çizdi.

Hizbullah Genel Sekreteri'nin eylemleri ve rolüyle Lübnan'ı rahatsız ettiğini ifade eden Lübnan Kuvvetleri Lideri, Nasrallah’a  hitaben şunları söyledi:

“100 gün süren Eşrefiye kuşatması sırasında Beyrut’un güney banliyöleri Suriye bombardımanına tutulduğunda, Suriye ordusu Trablus'u kuşatarak roketlerle, toplarla ve tank ateşiyle vurarak acımasız bir şekilde katliamlar gerçekleştirdiğinde neredeydiniz? Merak ediyoruz.  Nasrallah, Lübnan halkına saldıranların yanında duruyordu. Lübnan şehirlerini ve köylerini yok edenlerle ittifak kuruyordu çünkü sadece kontrolüne girdiğini düşündüğü bölgelerle ilgileniyordu.”

Ketaib Partisi Siyasi Bürosu tarafından yapılan açıklamada da “silahın” artık Süleymani'nin Lübnan'daki resim ve heykellerinin paylaşılmasıyla başlayan ve sosyal medyada sistematik karalama kampanyalarıyla sona eren günlük provokasyon dalgalarının koruyucuları haline geldiğine işaret edildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Bu tür kampanyalar Lübnanlılar arasındaki bölünmeyi derinleştirerek, onları nefret söylemlerine ve savaşa sürüklemeyi hedefliyor. Bunlar olurken Cumhurbaşkanlığı, Hükümet ve Meclis, Lübnan çökerken onu ele geçirmek isteyenleri tembelce izliyorlar ve onlara koruma sağlıyorlar” denildi.  

Siyasi büro, partinin haftalık toplantısının ardından yapılan açıklamada ülke ve halkına yönelik açık ilk ihlalin, egemenliğini ve kaderini Hizbullah'a teslim etmeyi kabul eden yerleşim yerindeki insanların özgür kararını itibarsız kılmak olduğu belirtildi. Hizbullah’ın şimdi bu yetkiyi kendi projelerinde kullanmanın kazanılmış bir hak olduğunu düşündüğü kaydedildi. İran'ın son günlerde, Hizbullah'a gönderdiği roketleri ve ülkeyi İsrail ile bir çatışma durumunda ilk savunma hattı olarak kullanacağını açıklamasının Lübnan ve Lübnanlıların İran'ın rehineleri olduğunun acı gerçeğinin kanıtı olduğu belirtildi. Açıklamada İran Büyükelçi’sini çağırıp ülkeye verilen zararı ortadan kaldırmanın egemenlik açısından bir gereklilik haline geldiğinin söylenmesinin gerekliliği vurgulandı.
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL