LÜBNAN IMF’E TESLİM EDİLİYOR

İSLAM DÜNYASI 15 Mayıs 2020 10:01
Videoyu Aç LÜBNAN IMF’E TESLİM EDİLİYOR

Lübnan hükümeti bozuk yönetim, rüşvet ve yolsuzluk ile mahvettiği ekonomiyi IMF’e teslim etmek için müzakereleri sürdürüyor. Sömürünün kalelerinden olan IMF, kredi verdiği ülkelerin yönetimine müdahale etme hakkına sahip oluyor.

Lübnan, ülkedeki ekonomik krize karşı ekonomik kurtarma planını görüşmek üzere Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere başlandığını duyurdu. Yolsuzluk ve rüşvet ile Lübnan halkını sefalete sürükleyen Lübnan hükümetini protesto için ülke çapında yaygın gösteriler düzenlenmişti. Bu gösterileri bastırmak ve halkı korkutmak için Hizbullah, illegal saldırılar düzenlemişti.

Lübnan hükümeti, ülkede yaşanan büyük ekonomik krize karşı ekonomik kurtarma planını ele almak üzere Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerin başladığını açıkladı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirildiği belirtilen görüşmelerde Lübnan'dan Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık temsilcilerinin yer aldığı aktarıldı.

Maliye Bakanı Ghazi Wazni yaptığı açıklamada, "Görüşmelerin ilk aşamasından memnun kaldık. Önümüzdeki görüşmelerin de aynı şekilde yapıcı geçmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, kabinenin oy birliğiyle ulusal ekonomik kurtarma planını onaylamasının ardından 1 Mayıs'ta resmen IMF'den yardım istemişti.

Lübnan hükümeti, Beyrut'un 1990'da iç savaşın sona ermesinden bu yana yaşadığı en kötü mali krizle başa çıkabilmek için 10 milyar dolarlık ekonomik kurtarma paketi amaçlıyor.

Kaynak : KD Medya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...