Lübnan Suriyelilere vize başlatıyor

SURİYE 3 Ocak 2015 00:56

Lübnan hükümeti, aldığı sürpriz bir kararla Suriyelilere vize uygulamaya başlayacağını duyurdu

Lübnan, beklenmedik bir şekilde Suriyelilere vize uygulama kararı aldı. 5 Ocak'tan itibaren Suriyeliler artık Lübnan'a girerken vize almak zorunda kalacak.

Suriye vatandaşları daha önce sadece kimlik kartları ile ülkeye girebiliyor, oturma ve çalışma izni için ücret ödemeden ülkede istedikleri kadar kalabiliyordu. Ancak mülteci krizi ve güvenlik olaylarıyla Lübnan önce girişleri sınırlandırma kararı aldı ardından da vize getirdi.

Vizeler 5 katagoride verilecek. Turist olarak gelenden otel rezervasyonu ile beraber bin dolara eş para göstermesi istenecek. Transit yolcular ise gidecekleri üçüncü ülkenin vizesini göstermek zorunda. Öğrencilere 7 günlük vize verilecek bu süre zarfında bir Lübnan üniversitesinden kabul alması beklenecek aksi halde ülkeyi terk etmesi gerekecek.

Sağlık vizesi için hem sağlık durumu belgesi hem de para garantisi istenecek. Suriyeli iş adamları da gerekli evrakları gösterdikten son vize alabilecek. Bu katagoriler dışında kalanlar için de ülkeye girişlerinde bir Lübnanlının kefil olması gerekecek. 

Lübnan'da yaklaşık iki milyon Suriyeli mülteci yaşıyor. Dört milyon nüfusa sahip olan ülkede yaklaşık iki milyon Suriyelinin yaşıyor olması ülkenin demografik yapısına da büyük etki etmiş durumda. Ülkenin 'mevcut nüfusunun' üçte birini Suriyeli mülteciler oluşturuyor. Ülkede ayrıca yaklaşık 500 bin Filistinli mülteci yaşıyor. 

Lübnan geçtiğimiz ekim ayında Suriyeli mültecilere acil durumlar dışında sınırını kapattığını açıklamıştı. 


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL