Lübnanlılar'dan Osmanlı'ya Hakarete Sert Tepki

İSLAM DÜNYASI 11 Haziran 2020 22:38
Videoyu Aç Lübnanlılar'dan Osmanlı'ya Hakarete Sert Tepki

Amerika ve İsrail ile ilişkilerini günden güne üst seviyelere taşıyan Suudi Arabistan, Orta Doğu'da Osmanlı'ya karşı nefret tohumları ekmeye başladı.

Okullarda Osmanlı'yı "işgalci" diye anlatmaya hazırlanan Suudilerin yanına Lübnan da katıldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Osmanlı'yı "terör devleti" olarak nitelendirdi.

OSMANLI NEFRETİ FRANSIZ HAYRANLIĞI

Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı sırasında Lübnanlılara yönelik ayrımcı politikalar izlendiğini savunan küstah cumhurbaşkanı, Fransızlar sayesinde yeni bir döneme geçildiğini söyledi.

Michel Aoun, "1. Dünya Savaşı'nın bitimi, Osmanlıların hezimeti ve Fransız nüfuzuyla birlikte tarihimizde yeni bir döneme geçildi. 1920'de büyük Lübnan'a ulaştık ve bağımsızlığımızı kazandık" ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere 1920 ile 1946 yılları arasında Lübnan Fransızların yönetiminde kaldı.

Fransızlar, Lübnan'dan ayrılsa da ülkede devlet dairelerinde tabelalar Arapça ve Fransızca.

Cadde ve sokak isimlerinde de Fransızların izleri hakim.

Osmanlı'nın ardından ülkede kurulan Fransız hakimiyeti, yeni doğan çocukların isimlerinde de kendisini hissettiriyor. Öyle ki; ülkenin Cumhurbaşkanı'nın adı Michel...

Lübnanlılar Osmanlı'ya hakareti affetmedi!

Lübnan'da Ermeni asıllı sunucu Neshan Der Haroutian'ın Türkiye'ye hakaret ettiği programın yayınlandığı televizyon kanalı protesto edildi.

LÜBNAN HALKI BU TERBİYESİZLİĞE GEREKEN TEPKİYİ GÖSTERDİ

Bu arada Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, New TV önünde düzenlenen Türkiye'ye destek gösterisini sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı:

"Lübnan'da bir televizyon kanalında dün bir zavallı, Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili kabul edilemez ifadelerde bulunmaya kalkışmıştı. Bugün aynı televizyon kanalının önünde Lübnan halkı bu terbiyesizliğe gereken tepkiyi gösterdi."

Ermeni asıllı Der Haroutian, dün akşam canlı yayın sırasında konuk ettiği Arap Birliği Partisi lideri ve eski Çevre Bakanı Viam Vehhab ile Osmanlı Devleti ve Başkan Erdoğan aleyhinde hakaret içerikli ifadeler kullanmıştı.

Der Haroutian ile konuğu Vehhab'a karşı sosyal medyada tepkiler yağmaya devam ediyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL