Macron’dan PYD’ye aktif destek

DÜNYA 19 Nisan 2019 20:47
Videoyu Aç Macron’dan PYD’ye aktif destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün Paris’te Elysée Sarayı’nda Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’de IŞİD’E karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir heyeti kabul etti.

Şarku’l Avsat’ın Elysee kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Macron görüşmede Paris’in IŞİD ile mücadeleye verdiği desteği dile getirdi.

Açıklamaya göre, Macron SDG heyetine, Fransa’nın, özellikle ele geçirilen IŞİD unsurları ve ailelerinin idaresinde olmak üzere, toplumun güvenliği için hala bir tehdit oluşturan IŞİD'E karşı mücadeleye verdiği desteğin sürdüğünü söyledi.

Suriye’nin kuzeyindeki yönetimden üst düzey bir Kürt lider, Alman haber ajansı DPA’ya söz konusu görüşmeye dair açıklama yaptı.

İsmi açıklanmayan Kürt lider, IŞİD’in ortadan kaldırılmasının ardından gelecek aşama ile ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararını görüşmek üzere Macron ile bir araya gelen heyette, Kuzey Suriye Yürütme Konseyi Eş Başkanı Abdulhamid el-Mahbaş, Suriye Demokratik Konseyi Başkanı İlham Ahmed ve SDG’den askeri isimlerin yer aldığını bildirdi. 

Suriye’nin kuzeyinde, ABD kuvvetlerine ek olarak, Uluslararası Koalisyon altında Fransız kuvvetleri de bulunuyor. Menbiç, Rakka, Haseke ve Deyr-i Zor bölgelerinde askeri noktaları var. Fransız kuvvetleri, SDG ile birlikte IŞİD’e karşı savaşlara da katıldı.

Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X