Macron'un protestolara karşı yeni adımı asgari ücrete her ay 100 euro zam

GÜNDEM 11 Aralık 2018 13:30
Videoyu Aç Macron'un protestolara karşı yeni adımı asgari ücrete her ay 100 euro zam

Fransa'da son haftalarda ortaya çıkan 'Sarı Yelekliler'in protestolarının ardından halka seslenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aldığı önemli kararları açıkladı.


Şirketlere ek vergi yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro (113 dolar) zam yapılacağını açıklayan Macron, “Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Krize sürüklenen bir ülke görmek istemiyoruz. Bu krizden çıkmanın birlikte bir yolunu bulabiliriz” diye konuştu.Hükümetin ve Ulusal Meclis'in vergi kaçakçılığıyla ilgili çalışmalar yapacağını ifade ederek adaletsizliğin bu şekilde giderilebileceğini dile getiren Macron, “Siyasetimizi geri çekmeden ancak vergileri hızla bir şekilde hafifletip, harcamalarımızı kontrol etmeye devam ederek ekonomik ve sosyal duruma cevap vereceğiz. Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim. İnsanların yaşamı kötüye gitti, sorumluluğumu kabul ediyorum” dedi.

Macron, çoğunlukla düşük gelirli olan göstericilerin protestolarının ‘40 yıldır sürmekte olan bir krizden’ kaynaklandığını vurgulayarak, “Birçok kişi Varlık Vergisi'nde U dönüşü yapmamı beklediğini biliyorum ama bu sorun 40 yıldır devam eden bir durum var. Fransa'nın en zenginlerini ülkeden ayrıldığını görüyoruz. Bunların ayrılmalarını engellemek için kaldırılmıştı, bundan dönmek bizi zayıflatacaktır. Vergilerini Fransa'da ödemelidirler” dedi.

2019 yılı itibarıyla fazla mesai ücretlerinden vergi alınmayacağını bildiren Macron, “Büyük firmalarımızın bize destek olması gerekiyor. Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu primi vermesi talep ediyorum” açıklamasında bulundu.

Göçmen meselesinin de gündeme getirilmesinin önemine işaret eden Macron, sorunları görüşmek üzere ülkedeki tüm belediye başkanlarını ziyaret edeceğini dile getirdi.

Fransa'da bin 498 euro olan brüt asgari ücret, kesintilerin ardından çalışanların eline net bin 185 Euro olarak geçiyor.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...