Metin Doğruyol

"Bir hiç olarak geldik, HİÇ olarak gitmeyelim."

Afrika Gerçekten Fakir Mi?

TV programlarında ve bir çok belgeselde gördüğümüz gibi Afrika gerçekten fakir bir kıta mı?

25 Mart 2020 13:58
A
a

Afrika denildiği zaman çok az kişi dışında herkesin aklına açlık ve susuzluk gelmektedir. Çünkü Afrika hakkında yapılan genel belgesel ve araştırma çalışmaları sömürge tarihi üzerinedir.

Tabi tropikal bölgeleri ve zengin yaşamın sürdüğü ülkeleri de vardır ama kıt'anın büyük çoğunluğu maalesef fakirlik ile mücadele etmek zorundadır.

Bende az önce yazdığım gibi Afrika'ya gitmeden önce Afrika'nın fakir bir kıt'a olduğunu insanların yiyecek yemek bulamadığı ve susuzluk çektiği bir coğrafya düşünüyordum. Sömürgenin bu derece ileri olduğunu hayal edemiyordum.

Düşüncelerimde de haklı çıktım ama fark ettiğim husus şu oldu.

Aslında Afrika fakir değil! Aksine çok zengin olmaması mucize. Çok ciddi yer altı kaynaklarına sahip ama sömürgeciler tarafından özellikle fakir bırakılmış bir coğrafya.

Sömürgecilerin aç gözlü oluşları ve acımasız bir şekilde yer altı kaynaklarına sahip olmaya çalışmaları kıt'ayı bölge insanı için yaşanmaz hale getirmiş.

İnsanlar gıda eksikliğinden bırakın fiziki gelişimlerini zihinsel gelişimlerini dahi tamamlayamıyorlar.

Yeraltı su kaynaklarının dünyanın hiçbir kıt'asında olmadığı kadar zengin olmasına rağmen imkansızlıktan dolayı susuzluktan ve sağlık koşullarına uygun olmayan sulardan dolayı insanlar ölüyor.


Kendi imkanları ile açtıkları su kuyuları 5-10 metre derinliğe sahip. Bu derinlikten çıkan sular ise toprak tarafından yeterli derecede süzülemediği için zararlı bakterileri arındıramıyor. Sonucunda ise özellikle bebek ve çocuklarda kolera, tifo ve ishal gibi sonucu ölümle neticelenen hastalıklara sebep oluyor.

Ayrıca kuyular derme çatma olduğu için içerisine yarasa ve akrepler çok rahat bir şekilde girip suyu zehirleyebiliyor. Su kuyusu açmaya gittiğimiz bir köyde bizim açtığımız su kuyusundan çıkan su ile bu basit kuyudan çıkan suyu kıyaslamak için su çektim. Eğer köylüler yeterince dikkatli olmasalardı suyun içerisinden çıkan akrep tarafından sokulmuş olabilirdim.

(Bazı bölgelerde yılda 2500'ün üzerinde insan akrep sokmalarından bir o kadar ve belkide daha fazlası sivrisinek sokması sonucu sıtmadan hayatını kaybediyor.)İnsanlar o kadar zor şartlar altında yaşıyorlar ki 45-60 metre toprağın altındaki temiz suya bile ulaşabilmek için kıtalar ötesinden birilerinin gelip su kuyusu açması gerekiyor. Çünkü tüm köyü toplasalar malzemeleri alıp su kuyusu açtırmaya yetecek para toplama imkanına sahip değiller. Belkide hiç paraları da yok.

Sadece su konusu ile devam edecek olursak; bu insanların ömrünü bile etkiliyor. Gittiğimiz bir çok köyde yaşlı insana rastlamadık. Afrika Çad'da insan ömrü ortalama 45-53 arası. Bir keresinden 110 yaşında birisini gördüğümüzde çok şaşırdık. Oda yaşlılıktan şaşırmadıysa tabi.Bu yazı ile sömürgeye kısaca vurgu yaptım ama ilerleyen yazılarda şu konulara değineceğim.

Afrika'ya nasıl gidilir? Afrika bir ülke midir? Afrika insanı sadece siyah tenli mi olur?

Uçak bileti fiyatları, vize almak için gerekli evraklar.

Afrika yer altı kaynakları var mı? Bu kaynakları kimler ne amaçla kullanıyor?

Afrika tarihinde neler olmuş? Savaşlar ve tarihçesi.

Sömürge nedir? Batılılar bölgeye ne zaman gelmiş ve ne amaçla gelmişlerdir.

Bunlar ve daha bir çok konu. Kendi çektiğim özel ve güzel fotoğraflar eşliğinde.

Afrika'da özellikle Çad ve Kamerun'a defalarca gidip çekimler yaptım. Binlerce fotoğraf ve video ile sizlere daha fazla ayrıntı aktarabilmek için heyecanla yazıyorum.

Afrika tarihi son yüzyıllarda tersine dönse bile çok parlak yılları da yaşamıştır. Tekrar parlak yıllarını dönmesini temenni ediyorum.Metin DOĞRUYOL 'u tıklayarak diğer blok yazılarıma gözatabilirsiniz.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL