AHMET BEBEK

-Neden böyle siyah parmakları? -Altı ıslak, Hava çok soğuk altını değiştirmem için ağlıyor ve bu esnada ellerini beşiğe vuruyor, tüm parmakları morardı. Hava soğuk olduğu içinde hastalanmasın diye altını değiştiremiyorum. -Bu şekilde de hastalanacak ama...dedim -Ne yapacağımı bilmiyorum, dedi ve ağlıyordu bu arada annesi

1 Ekim 2020 00:21
A
a
AHMET BEBEK
Kadirli’de öğretmenlik yaptığım yıllar, yoğun bir tempolu, koşuşturma ile dolu bir hayatımız vardı o günlerde. Adana’da faaliyet gösteren değerli ağabeyim Bülent Mutlu’nun Başkanlığını yaptığı Dost eller Derneğinin Kadirli’de de aynı isimle (Kadirli Dost eller) fakat bağımsız bir dernek olarak kurulmasına karar verdik ve birlikte ilk çalışmalarımızı yapıyorduk. İhtiyaç sahibi aileleri tespit edip daha sonra yardım ulaştırıyorduk. Bu tespitlerimiz devam ederken bir akşam Mehmet Ericek Kardeşim aradı ve çok zor durumda olan bir aile olduğunu acilen ziyaret etmemiz gerektiğini söyledi.

Bize iletilen adrese ulaştığımızda sadece bir odada yaşayan, keçi ahırı ile bitişik aileyi bulduk. Yanılmıyorsam 3 ya da 4 çocukları vardı. Saat 11 civarıydı müthiş bir soğuk vardı, odanın ortasında ahşap bir beşik duruyordu, Oda tamamı ile kokuyordu hem de çok kötü kokuyordu, ahırın tüm kokusu odaya sinmişti.
-Neyle ısınıyorsunuz? diye sordum.
-Hiçbir şey, diye cevapladı evin hanımı.

Beşiğe doğru eğildim bebeğin üstünü açtım, iri gözlü ve bana oldukça manalı bakan isminin Ahmet olduğunu sonradan öğrendiğim bebekle göz göze geldik. Beşikte bir bebek vardı ama gözler, öyle derin ve manalı idi ki anlatamam. Belki bir umut, belki bir çaresizlik, belki sessiz bir çığlık. O bakışlar uzun bir müddet hayalimden çıkmadı. Sevmek için ellerini tuttum fakat tüm parmaklarının uç kısmı simsiyahtı, Annesine döndüm ve

-Neden böyle siyah parmakları?
-Altı ıslak, Hava çok soğuk altını değiştirmem için ağlıyor ve bu esnada ellerini beşiğe vuruyor, tüm parmakları morardı. Hava soğuk olduğu içinde hastalanmasın diye altını değiştiremiyorum.
-Bu şekilde de hastalanacak ama...dedim
-Ne yapacağımı bilmiyorum
, dedi ve ağlıyordu bu arada annesi

işte o zaman Ahmet’in bakışlarının sebebini daha iyi anlamıştım, Ahmet bebek gözleri ile bize haykırmıştı ve biz Ahmet bebeğin mesajını fazlası ile almıştık. Hamdolsun hemen o Akşam Mehmet Kardeşimle hemen ısınma dahil ilk acil ihtiyaçlarını karşıladık.

Belirli bir zaman sonrada Ailenin kendi evlerini yapmasında ve taşınmasında yardımcı olduk, Ahmet de iyileşmiş ve güzelleşmişti artık bizi tanıyor ve görünce gülümsüyordu.

Bir gün sabah erkenden Mehmet kardeşim aradı, sesi iyi değildi.
-Hayırdır dedim, ne oldu? Bu saatte aramazdın!!
-Abi Ahmet!
-Evet Ahmet, ne oldu Ahmet’e?
-Abi Ahmet ölmüş.
-İnnealillahi ve innea ileyhi raciun, Ama Ahmet’in hiçbir şeyi yoktu, hasta değildi nasıl olur?
-Annesi ile görüştüm yatakta uyurken dönmüş, tekrar doğrulamamış ve boğulmuş.


      Evet Ahmet Bebek bu ailemiz ile olan ilişkimizde bizim moralimiz olmuştu, ölümü bizi çok etkiledi. Annesi yıkılmıştı resmen, Aradan uzun yıllar geçti ama dünyada Ahmet bebeklerin, yerini Aylin bebekler ve daha niceleri aldı.
Ahmet’in ölümünden sonra Babası akıl sağlığını kısmen yitirdi, Simit satmaya çalışıyordu fakat beceremiyordu. Ahmet’in annesi engelli idi ve Ahmet’in ölümü onu da psikolojik olarak yıktı.

Birçok evde benzer hikayeler ve yaşamlar var. Aynı havayı soluduğumuz şehirlerin kim bilir hangi mahallesinde, hangi evinde apartmanında ne trajediler var ne çaresizlikler var. Komşumuzun halini bilmemiz lazım, sormamız lazım paylaşmamız lazım. Bugün yaşanan acıların temelinde Fakirin zenginde olan hakkının, fakire verilmemesi var. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde işini kaybeden binlerce insan ve binlerce hikâye yeniden oluşuyor . Büyük bir imtihana doğru yürüyoruz,
paylaşmakla azalmaz bereketlenir, inancımız bize bunu söyler.

                       2005 Mart ayında birkaç arkadaşımız ile Temelini diktiğimiz Kadirli Dosteller fidanımız bugün ki Başkanı olan Gürsel Kıreker Ağabeyin de gayretleri ile birçok ihtiyaç sahibi için umut oldu. Rabbime hamdolsun bu iyilik hareketi çok dua aldı ve bu hizmeti şuanda yapan kardeşlerimize cennet azığı olacak inşallah.
Bir hayrı başlat,
bir iyilik yap,
iyi bir niyet ortaya koy ,
Bir adım at ,ama samimi olsun,

Sen harekete geçtikten sonra ,
Sonra mı?
sonrası mı?
Nur ala nur inşallah..
 
Selam ve dua ile
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL