Metin Doğruyol

"Bir hiç olarak geldik, HİÇ olarak gitmeyelim."

Birlik Olursak Maske Haydutlarını Yeneriz

Bir topluluğun varlığını özgürce devam ettirebilmesi bireyleri için en önemli unsurlardan biridir. Çünkü;

27 Nisan 2020 23:19
A
a
Bir toplumun fertleri varoldukları halde başka bir toplumun köleliğini yapıyorlarsa bu büyük bir aşağılamadır.

Çok çok eskilere baktığımızda kısaca şu örneği verebiliriz.

İsrailoğulları yeryüzünde varlardı ama Firavun ve avanesine köle olarak yaşıyorlardı. İstedikleri gibi bir toplumsal düzen oluşturamadıkları için eziliyor, haksızlığa uğruyor ve yok sayılıyorlardı. Aralarında da birlik ve beraberlik olmadığı için köle bir millet olarak Firavun heykelleri dikmek başta olmak üzere ağır işlerde çalıştırılıyorlardı.

Ne zamanki başlarına bir lider geçti! İşte o zaman özgürlüğe doğru adım atmaya başladılar. Birlik içerisinde kalmış olsalardı zaferede kısa zamanda ulaşacaklardı. Bu yüzden Firavun'dan kurtulmalarına rağmen sürgünden kurtulamadılar.

Dağınıklığın bir başka ve günümüzdeki örneği ise saymakla bitmeyecek cinsten. O yüzden şuan konuyu sadece Afrika üzerinden örneklendirmekle yetineceğim.

Çok eski değil sadece 1800'lü yılların sonuna ve 1900'lü yılların başına gidelim.

Afrika'da milyonlarca insan yaşıyor ve önümüzdeki yıllarda parlak bir geleceği oluşturma imkanları var.

Nasıl mı?

Çağımız insanına lazım olan petrol deseniz var. Elmas deseniz var. Altın deseniz var. Uranyum, yer altı temiz içme suyu vs. vs. saymala bitmeyecek kadar çok imkanların üzerinde yaşıyorlar ama sizce onlar bunun farkında mı?

Maalesef ki böyle zengin bir coğrafya üzerinde yaşadıklarından habersiz kabileler halinde yaşıyorlar. Sorun kabileler halinde yaşıyor olmalarında değil di tabi! Sorun yılın 3 ayı yağmurun yağdığı zamanlarda kısıtlı tarımla uğraşıp geriye kalan 9 ayında ise aralarında şiddetli savaşlar yapmaları. Birbirlerini esir edip köle tüccarlarına satmalarındaydı.

Belkide hiçbir kabile diğeri ile doğru düzgün konuşmuyor ve anlaşamıyordu. Bunu nerden mi anlıyorum? Çünkü 2500 kabile varsa 2500 tanede farklı kabile dili vardı ve konuşsalar bile anlaşma imkanları olmuyordu. Bazı kabileler durumu anlayıp birliği sağlamak isteseler bile dil farklılıkları yüzünden ve anlamsız ırkçılık davaları bunu engelliyordu.

Uzun yıllar kavgalı yaşamaları ve birbirlerini köleleştirmelerinin ardından başlarına tam olarak musallat olan beyaz adam işleri dahada kötüye götürdü. Zaten paramparça kabileler halinde yaşayan toplulukları bir bir avlayıp köleleştirdi. Yerleştiği topraklarda onları çalıştırıp tüm zenginliklerini sömürerek bugün adına batı medeniyeti dediği vahşi batıyı güçlendirdi.

Tabi bu süreçte batıyı gören Afrikalılar bazı birlik hareketleri oluşturup düşmana karşı mücadeleye girşsede çoğu başarırız olarak toprağın altını boyladı.

1960'lı yıllara gelindiğinde ise sayısının kaç olduğu bilinmeyen katliamların ardından yavaş yavaş sömürgeden kurtulup sözde bağımsızlıklarına kavuştular. Bu kısmi bağımsızlık için bile yıllarca mücadele edip şiddetli çatışmalara göğüs gerdiler.

Sonuçta bir bağımsızlığa ulaştılar ama hala tam bir şekilde aralarındaki birliği koruyamadıkları için batılıların sözüne tam uymayan ülkeler darbeler ile alaşağı ediliyor.

Mesela Nijer ve Nijerya. Sudan ve Güney Sudan gibi bölünmüş ülkeler bize aramızdaki ihtilafların nasıl sonuçlanabileceğinin en açık örnekleri.

Ben örneği Afrika üzerinden verdim ama bu tüm dünya ülkeleri için geçerli bir krizdir.

Hangi ülke içerisinde birlik ve beraberliğini oluşturup koruyamazsa düşmanı tarafından kolay bir lokma gibi sırası geldiğinde yutulur. Bu düşman geldiğinde hiçbir ayrım yapmadan herkesi ezer geçer ve onurunu kırdıkları üzerinden kendilerine kölelik yapacak yeni bir toplum kurar.

Bu durumları düşünüp komşularımızdan başlayarak genişleyen bir halka gibi mahallemizden başlayan bu zinciri tüm dünyaya yayarak büyütmeliyiz.

Bir olursak, ümmet olursak karşımızdaki maske haydutlarının bize hiçbir şey yapamayacağına ve onlara üstün geleceğimize garanti bile verebilirim.

Selametle.

Diğer yazılarım için www.metindogruyol.com sitemi ziyaret edebilirsiniz.
1000
icon
Ercan 23 Mayıs 2020 07:44

Çok doğru söylüyor

0 0 Cevap Yaz