Cuma Namazının İptal Edilmesi Doğru mu?

Kapitalizmin ana damarlarından olan bankaların hiç kapanmadığı AVM'lerin ise bilim kurulu onayına bağlık olarak 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılabileceğinin konuşulduğu şu günlerde Allah'ın (cc) bir farzı olan Cuma namazının iptal edilmesini tekrar gündemimize taşımak istedim. Görünen o ki camilerden önce AVM'ler açılacak.

3 Mayıs 2020 21:07
A
a
Corona virüs sonrasında toplumsal anlamda bir çok tedbirler alındı. Bu tedbirlerden bir tanesi de cemaat namazlarının ve cuma namazının iptal edilmesi oldu.

 Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:

 “İslâm’da zarar yoktur ve (kendine veya diğerlere) zarar vermek yoktur.”[İbniMace, Darekutni]

Zarar yoktur denmesinin manası ise, zarar baştan önlenir demektir. Herhangi bir şeyde zarar varsa o zarar kaldırılır. İnsanın kendine ve diğer kişilere zarar vermesi İslâm’da yasaktır. Hastalığı yaymak bir zarardır. Eğer bir insan bulaşıcı hastalığa yakalanırsa diğer insanlara bulaştıracağından yanlarına gitmesi caiz olmaz.

Bu konu ile ilgili Rasulullah (sav) şöyle buyurdu:

“Hasta olanı sağlıklı olanın yanına götürmeyin!” [Buhari]

Peki bunun manası camileri tamamen kapatmak Cuma ve cemaat namazlarını iptal etmek anlamına mı gelir?

Elbette bunun manası camilerde cuma ve cemaat namazlarını kaldırmak değildir. Sadece hasta olanlar camiye gitmesinler, kendilerini tecrit etsinler demektir. Sağlıklı olanlar ise nasıl gerekli tedbirleri alarak rızıklarını kazanmak için çalışıyorlarsa , nasıl sokağa çıkma yasağını duyduklarında alış veriş mekanlarına giderek alış veriş yapıyorlarsa ki onlardan büyük çoğunluğu tedbir bile almamışlardı, nasıl yüzlerce kişilik ve hatta binlerce kişilik fabrikalarda insanlar çalışıyorlarsa, nasıl ki banka önlerinde onlarca kişilik kuyruklar oluşuyor ve bankalar  - ki Allah'ın (cc) "Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin" dediği mekanlar bile belirli kurallarla insanların işlemleri yapılabiliyorsa, nasıl ki sosyal mesafe gözetilmeksizin maske bile takılmaksızın toplu bir şekilde anıtkabir ziyareti yapılabiliyorsa -bu kısmı daha da uzatmak mümkündür - Cuma ve cemaat namazlarının iptal edilmesi ne anlama geliyor?

Esas olan sadece hasta olan kişinin üzerinden Cuma namazı farzının düşmesidir.  Yani bulaşıcı hastalığa yakalanan kimsenin de toplumsal alanlara gitmemesidir. Bu İslâm’ın zararı yasaklamasından dolayıdır. Hasta olan Müslüman hastalığına karşı sabrederse sevabı vardır, kendisi için bir kefaret olur.

Fakat kesinlikle tedbir almak, namazı iptal etmek veya namazın edasını kaldırmak şeklinde anlaşılmamalıdır. Tedbir almak hasta olanların camilere gitmelerini engellemek, camileri temiz tutmak ve havalandırmak, mikroplardan temizlemek, dezenfekte etmek, camiye gidenlerin ellerini ve elbiselerini temiz tutmak, gerekirse herkes seccade götürerek namazların kılınması sağlanmalıdır. Maske takılır, belirli bir mesafe gözetilir. İşte bu ve benzeri tedbirler alınır demektir. Açık alanlarda dahi Cuma namazı eda edilebilir.

Ama tamamen camileri terk etmek Cuma namazlarını iptal etmek nasıl bir bakış açısıdır? Tedbir almak şer’î farzları yapmamaya veya iptal etmeye bir gerekçe olmamalıdır, böylesi bir düşünce tehlikelidir.

Asıl olan ise tedbirlerin alınması, Cuma namazının edasının gerçekleştirilmesidir.

Tekrar söylemekte fayda var. Bulaşıcı hastalığın olduğu bir durumunda cemaat ve Cuma namazının terk edilmesi genel bir şekilde olmaz. Hastalar izole edilir, cemaat ve Cuma namazı için camilere girmelerine izin verilmez. Hijyen, sterilizasyon, maske takmak vb. tüm önlemler alınır. Sağlıklı insanlar Cuma ve cemaat namazını kılmaya devam ederler. Hakeza cemaat namazlarını ve Cuma namazlarını iptal etmek işlenen onca cürümlere bir yenisini daha eklemek anlamına gelir.

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِذَا نُودِيَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ وَذَرُوا الْبَيْعَۜ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ 
"Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır." Cuma - 9

Allah'ın (cc) Cuma farzını tekrar kapitalistlerin elinden almak ve İslami hayatın yeniden başlatılmasını için gerekli mücadeleyi göstermek Müslümanların gündemlerinde olması gerekmez mi?

Rasulullah (sav) 'in şu hadisi durumumuzu özetliyor aslında:

 “İslam halka halka kopacaktır. Bir halka koptu mu insanlar öbürüne sarılacaklar. İlk kopacak olan yönetimle ilgili olandır. Son kopacak olan da namazdır.”

Namazdan başlayarak kopan halkalarımızı birleştirmeyi ve Hilafetin tesisi ile son halkanın da birleştiğini görmeyi Rabbim bizlere nasip etsin...
1000
icon
İbrahin 4 Mayıs 2020 14:10

Allah razı olsun hocam

0 0 Cevap Yaz
Ramazan ceylan 4 Mayıs 2020 04:45

Amin Rabbim sizden razı olsun inşaAllah Bizleri en kısa zamanda Raşidi Hilafet Devleti çatısı altında cuma namazı kılmayı nasip etsin inşaAllah

0 1 Cevap Yaz
FERHAT 3 Mayıs 2020 22:54

Amin

0 5 Cevap Yaz
Osman aras

Allah razı olsun Aziz Hocam güzel bir yazı olmuş. Bir güç müslümanların bir araya gelmesinden rahatsız fırsat bu deyip kullanıyorlar

0 0