İnsan Ne Zaman Olur ?

17 Haziran 2020 23:36
A
a
İnsan Ne Zaman Olur?

Sert bir rüzgarla uyandı genç sedir ağacı, şöyle bir çevresine bakındı hava yağacak gibi görünüyordu. Yanı başlarına ekilen yeni bir tarla vardı engebeli ve uçsuz bucaksız bir tarla ne olduğunu bir türlü anlamamıştı. Daha önce bilmediği bir meyve olduğunu düşündü neyse dedi içinden.
-Bizim yaşlı çınara sorarım mutlaka bilir, Yaşlı çınara seslendi.
-Hey Koca Çınar! Şu yanı başımıza ekilen tarlada ne yetişecek, ben bir şeye benzetemedim de.
Koca çınar aşağıya doğru eğildi baktı sesin geldiği yere, Konuşan sedir ağacıydı.
-Ayçiçeği tarlasıdır birkaç güne çiçek açarlar. O zaman manzaranın deme keyfine gerçi senin boyun kısa çok şey kaybedeceksin ama olsun.
O günden sonra Genç Sedir Ayçiçeklerinin çiçek açacağı günleri sabırsızlıkla ile bekliyor ve Ayçiçeklerinin tüm hareketlerini izliyordu, bazen ayçiçeklerini izlerken rüzgârla birlikte uğultulu ezgisini mırıldanıyordu.
-huuuuu, huuuu, huuuuu

               ve bir sabah Ayçiçeklerinin yavaş yavaş açmaya başladıklarını fark etti, evet sararıyorlardı ve çok güzel görünüyorlardı, Gerçi koca çınar gibi tepelerin ötesini göremiyordu ama olsun yine de çok güzellerdi.
               Tarla o kadar güzelleşmişti ki gözlerini alamıyordu bir ordu gibi düzenli, sıra sıra ve hemen hepsi aynı boydaydı, sanki hepsi birer güneş gibiydiler ve gülümsüyordular .Arazide engebeli olunca hepsini görmek daha başka bir güzeldi ,âmâ daha da ilginç olanı hepsi aynı yöne bakıyordu,
-Orada ne var ki acaba? diye sordu.
 Âmâ bir şey görememişti. Çok da takıntı yapmadı kendi ezgisine dalıp gitti. Akşam güneşi batmak üzereydi Tekrar Ayçiçeklerine bir göz attı, oda ne hepsi yine aynı anda sabah baktıkları istikametin tam tersine bakıyorlardı.
               -Acaba orada ne var ki? Hepsi pür dikkat aynı tarafa bakıyorlar ve hiç birisi istifini bozmuyordu. O kadar çok bitki görmüştü ama Ayçiçekleri inanılmaz dikkat çekici güzeldiler ve bir ordu gibi disiplinli hareket ediyordu. Şaşkınlık içerisinde durumu anlamaya çalışıyordu, hava da kararmıştı.
               -Sabah Koca çınara sorarım dedi. Ve sabah olunca birde ne görsün Tüm ayçiçekleri akşam baktıkları tarafın tam tersine bakıyorlardı, Koca çınarda o yönde biraz önünü kapattığından tam neye baktıklarını görememişti.
-Hey Koca çınar! Allah aşkına de bakalım nedir bu Ayçiçeklerinin aradığı? Hepsi aynı anda aynı yöne bakıp duruyorlar? Aklım almadı kafayı yiyecem ? Koca çınar, Sedire doğru eğildi, gülümsedi ve tok sesiyle
-Onlar güneşe bakıyorlar, dedi Hiç gözlerini kırpmadan hep güneşe bakarlar. Güneşi doğuşundan batışına kadar izlerler hatta Akşam batıya bakarak uyurlar ama sabah doğuya bakarak uyanırlar. Anlayacağın güneşe aşık gibiler.
               -Niye ki? Diye sordu sedir.
               - Güneş ışıklarıyla birlikte boy pos sahibi olurlar, Güzelleşirler.
Ayçiçekleri bıkmadan, usanmadan ve aynı intizamla Güneşe bakıyorlardı gerçekten. Bu şekilde ne kadar dayanabilirlerdi. Günler geçiyor boyları uzuyor ve güneşe olan aşklarında ve bağlılıklarında bir değişme olmuyordu. Koca çınarın dediği gibi gün geçtikçe boyları uzadı, güzel bir endama sahip oldular ve inanılmaz güzelleştiler.
Ayçiçeklerinin de kendisi gibi bir çeşit ağaç olacağını ve rengarenk çiçeklere sahip olacaklarını  düşünüyordu fakat öyle olmadı ,belli bir zaman sonra renklerinin solmaya başladığını farketti, acaba susuz mu kalmışlardı, yoksa hastalandılar mı? diye düşünürken .Ayçiçeklerinin  kurumaya başladığını gördü. Kusursuz bir hayranlıkla izledikleri güneş tüm ayçiçeklerini öldürüyordu, hepsini kömüre çeviriyordu. Ayçiçeklerini yakıyordu .Ama ,ama bu nasıl olurdu ki?  kendisini sevenlere güneş bunu nasıl yapardı ? Sedir bu duruma çok üzüldü ve ağlayarak, Koca çınara seslendi.
-Ama neden bu hale geldiler ki? Onlar güneşe Aşk ile bağlıydılar ama güneş onları Yakıyor ,Kömüre çeviriyor, Bak Güzelim ayçiçekleri kurumuş otlara döndüler ,tarla ne hale geldi? Hıçkırıkla ağlayarak ve durmadan soruyordu sedir.
               -Hayır, hayır ölmediler,Oldular. 
Ay çekirdeği oldular, Tohum oldular, …. Dedi Koca çınar..SON
 
Peki bizde yanmadan güzel mi görünüyoruz acaba,işe yarıyor mu bu güzellik ?
Peki biz olabilmek için, neye bakmalıyız? 

Olmamış isek, tadımız rahatsız eder mi?
Yanmalı, pişmeli, ve olmalımıyız?

Yanarken ,susabilecek miyiz?
Pişerken Kokumuz yayılacak mı ?
 Olunca ,Tat verecek miyiz ?

Selam ve dua ile


                             
 
1000
icon
Sinan ADIMAN 19 Haziran 2020 19:59

Elinize, emeğinize sağlık hocam

0 1 Cevap Yaz
Mehmet DOĞAN 18 Haziran 2020 08:56

***** EN DERIN SAYGILAR SEVGİLER SELAMLAR GÜZELLİKLER ARASINDA HÛŞUĞ IÇİNDE OLMANIZ DILEKLERIMLE GÜZEL INSAN KALEMINIZE ZEVAL OLMASIN INŞALLAH UMARIM SAĞLIK IÇİNDE HİSLİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ SÜRÜKLEYİCİ PAYLAŞIMLARINIZ ARTARAK DEVAM EDİYOR OLSUN SEVGİYLE KALINIZ 🧿🍀🤲🥰🙋‍♂️

0 2 Cevap Yaz
Orhan 18 Haziran 2020 08:22

Nasıl yanacağız yanacağımızın formülü insanların müslümanım diyerek helâli, haram veya haramı, helal saydıkları ortamlarda pişebilecekmiyiz. Toplumdaki insanların yaşantılarının islami değil menfaati olmasını nasıl aşıp toplumdan soyutlanmadan yanacağız.

0 2 Cevap Yaz
Erdoğan Akın 18 Haziran 2020 00:20

Bir umuttur yaşamak Gün ola hayr ola!... Güzel bir vaazı nasihat tadında bir anlatı yazisi olmuş. Kaleminize kuvvet.

0 1 Cevap Yaz
Harun 17 Haziran 2020 23:55

Kalemine sağlık abi.

0 1 Cevap Yaz

MD DİJİTAL