Kafamda "De'li" Sorular...

Ya da şöyle soralım hesap günü Hz Peygamberin bizi Rabb'imize şikayetine nasıl bir cevabımız olacak...

11 Şubat 2021 19:55
A
a

Kafamda "De'li" Sorular kol geziyor...

Ne idik ,Ne olduk?

“Gönül kazanmaydı" bize emir ve tavsiye edilen de sonuç nasıl “haşlama ve dışlama”oldu?

“Gönül almaydı” , hedef de  nasıl "korku salma"oldu?

“Sevgi gösterisiydi", tek gaye de nasıl “Gövde gösterisi” oldu.

"Sevdirme ve müjdelemeydi" ,Rasulün uygulaması da ne ara “Haddini bildirme ve sindirme”  oldu?

Kadınlara dokununca abdest bozuluyordu da ,yetim hakkına dokununca neden bozulmaz oldu?

Bir şey yemek-içmek oruç bozuluyordu da faiz yemek, kardeşinin etini yemek(dedikodu)
vs ile neden bozulmaz oldu?

Neden Kur'an-ı Kerim'de "salât" tam 130 yerde geçiyordu ve 8-10 yerde de  "nüsuk" olarak tarif ediliyordu da tüm mealciler salat kavramını "namaz" olarak çevirdi?

Peygamberlere biat bile şartlı idi de  ( Mümtehine 12) neden insanlar şeyhine, liderine, partisine sorgusuz,sualsiz teslim oldu?

Neden cami, Kur'an kursu, dindar sayısımız artıyor da imanımız, teslimiyetimiz ve samimiyetimiz azalıyor ?

Neden bir avuç Sahabi elindeki Kur'an yaprakları ile dünyaya meydan okuyabildi de bugün 2 milyar müslümanın hali perişan? 

Sünnetullah gereği ;Arı bal yapmam, Güneş doğmam, Gece kararmam, Kış üşütmem, Gündüz ışıtmam, İnek süt vermem, koyun et vermem diyemez de herşeyin hizmetine sunulduğu insan ona verilen AKIL nimeti ile Rahman'ın halifeliği görevinden neden kaçar ? 

Din denilince akla sadece namaz, oruç, abdest, kurban,camiye, kiliseye veya havraya gitmek, günah çıkartmak, yağmur duasına çıkmak vs. akla geliyor da Neden ;hak, hukuk, adalet, işgaller, zulümler, tecavüzler, yoksulluk, yolsuzluk, sokak çocukları, özürlüler, açlar, susuzlar, giderek artan boşanmalar, dağılan aileler, işsizler, zam, zulüm, işkence, plansız şehirleşme, gecekondu, trafik, uyuşturucu, sigara, bilgisayar,telefon bağımlılığı,ekinin ve neslin yok edilmesi,küresel ısınma,sürdürülebilir yaşam, sanat, edebiyat, şiir, felsefe, müzik, sinema, tarih, tabiat, medeniyet vs. vs… gelmiyor.

Allah(CC) 'ın Kur'an daki emir ve yasakları,Hz peygamberin muhteşem uygulamalı örnekliği ve  önderliği Müslümanların iyilik ve güzelliklerde (iman-salih amel) öncü ve lider olmasını gerekli ve şart kılıyordu da
bilim, teknoloji, sağlık, sanat, adalet ve insan hakları,hayvan hakları vs güzellikleri niçin biz değil de Yahudi ve Hıristiyanlar yapıyor? Onlar birlik ve barış içinde çalışırken biz niçin sürekli birbirimizle uğraşıyoruz. O halde  kendimize sormamız gerekmiyor mu? Niçin her halimizle dinimizi yalanlıyoruz?

Neden halkı Müslüman olan ülkelerde ilmi siyaset işlemiyor,siyasetin girdiği yerden akıl, mantık, basiret, feraset, ahlak, vicdan ve iman çıkıp gidiyor da  geriye sadece hırs, öfke, kin, nefret, düşmanlık, kayırmacılık, akrabacılık, iltimas, rüşvet vs kalıyor!..

Din "insanı korumak ve mutlu etmek" için (İnsan için) gönderilmişti de neden  Dinidarlar insan "din için" gönderilmiştir zannediyorlar!  " Dini korumaya ve dini mutlu etmeye" çalışıyorlar!..Şu ateşe dayanıklı kefen üreten din bezirganları neden üşüyen çocuklara sıcak tutan elbiseler üretemiyor ?

Ku'an denilince dindarların aklına  neden Allah'ın insanlığa mesajı ya da bize sunduğu hayat nizamı değil de  ölü kitabı, mezar kitabı, mevlit kitabı ya da dua kitabı , bir şiir ve şarkı gibi ahenkli ve makamlı bir biçimde okunan ve mest eden(olunan)bir kitap geliyor, O'nu anlayıp uygulamaktan çok; O'nun üzerinden bir paye ve konum kazanma yoluna gidiliyor, Müslümanlar şapkayı önüne koyup; on dört asırdan beri Kuran'ın ne olduğuna karar verememiş bir Müslümanlık ,Yaratan'ı zerre kadar önemsemeyen O'na inanmayan ama inanıyormuş gibi yapan bir gruptan başka bir şey olamamanın cevabına kafa yormuyor?

 HALİMİZİ KİME ARZEDİP DE KİMDEN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ ?...

Ya da şöyle soralım hesap günü Hz Peygamberin bizi Rabb'imize şikayetine nasıl bir cevabımız olacak...

"Peygamber: "Ey Rabbim! Doğrusu milletim bu Kuran'ı terketmişti" der.",(Furkan 30)

(Kıyamet günü Allah’ın gönderdiği Resul de şöyle diyecektir: “Ya Rabbi, kavmim, bu Kur’an’ı terk edilmiş bıraktılar. (Lafzını okuyup durdular, manasını ve mealini anlayıp uygulamaya yanaşmadılar, hikmetini ve hükmünü araştırıp uygulamak üzere Onu temel başvuru kaynağı yapmadılar” diye şikâyet edecektir.)

Selametle Kalın...
Aklı Selim,Kalbi Selim,Hissi Selim,Zevki Selim...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL