Rukye Meselesi

Rukye Nedir? Ne değildir?

28 Temmuz 2020 19:18
A
a
Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'a

Allahın selâmı onun peygamberi, habibi Rasulullah'a olsun.
 
Rabbim bana güzel bir şekilde yazmayı, sizlere güzel bir şekilde okumayı, yazmaktan ve okumaktan ziyade yazılanlardan ders alıp, fehim edip, amel safhasına koymayı nasib etsin. (Âmin)
 
Rukye nedir.?

Rukye dini kitaplarda çoğunlukla Afsunlamak olarak geçer. Bundan maksat, kişinin şerlerden( cin musallatı, Sihr, Nazar vs) korunması veya şerlere düşmüşse onlardan kurtulması için üzerine bir şeyleri okuyup üflemektir.
 
Rukye'nin hükmü?

Rukyenin hükmü okunan şeyin dinen meşru bir şey olup olmadığına, etkisinin kesinliğine inanılıp inanılmadığına göre farklıdır. Şöyle ki:
a. Eğer okunan şey Allah kelamı veya isimleri yahut sıfatları ya da Rasulallah(S.A.S)' dan gelen bir dua ise, Rukye caizdir. Hatta bazen müstehap da olabilir.

b. Şayet okunan şeyler,yukarıda geçenlerden biri değilse veya manası anlaşılmayan tılsım şeklinde ise böyle bir Rukye caiz değildir. Bu yerine göre haram, bazende Allah muhafaza Şirkede düşürebilir(bunun sebebi anlaşılmayan sözlerde putların, şeytanların, yıldızların vs. Adına yemin, secde, ilahlastırma vs olmasina göredir.).
 
Allah Rasulü Rukye kendisi bizzat okumuş, okutmuş ve tavsiye etmiştir.
 
Nas, Felağ, ihlas üçer defa okuyup avuçlarına ufeleyip vücudunu mest etmesi kendinini yaptığına örnektir.
 
Rukye sadece manevi hastalıklar için yapılmaz akrep, yılan sokmalarına karşı da yapılır, niketim akrep sokan kabile liderine sahabeler fatiha suresi okuyarak Rukye yapmış ve bunun karşılığından ücret alınmış, durum peygambere anlatılınca sen fatiha'nın şifa olduğunu nerden biliyorsun demiş, verilen ücretten banada pay ayırın demiştir. Diğer bir mesele tıbbın istop ettiği yerde Allahın kelamı şifadır.
 
Imam Aynî diyor ki:
Hasan el basri, İbrahim en-Nehaî, İbn Şihab ez-Zührî, Sevrî, Dört Mezhep imamı ve diğer bazı âlimlere göre, meşru Rukye'nin bir mahzuru yoktur. Çünkü buna ruhsat veren birçok hadis mevcuttur.

Rukye cin musallatı, Sihr, Nazar, Haset ve Tıbbın bittiği hastalıklara karşı okunur.

Kişinin kendine Rukye yapabilmekle beraber durumu ağır olan kişilere tecrübeli bir Rukyeci yapması gerekir. Yoksa durumu dahada ileri gidebilir, işi ehline bırakmak en uygun olanıdır.

Diğer bir mesele ise, ınternetdeki rukye videolarını izlenmesini, ben uygun görmüyorum, bu videolardaki hastalar ağır vakalardır. Bu videoları izleyen kişiler kendilerinde cin var vehmine kapılıyor ve pskolojik problemler yaşıyor. Bu konuda şahısların daha dikkatli ve özverili olunmasını tavsiye ediyorum
 
Şuanlık yazıma fazla uzun olmaması için kısa bir virgül katıyorum. Önümüzdeki günlerde daha tafsilatlı ve geniş bilgiler vereceğiz
 
Allah emanet olun
Allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun
....
1000
icon
Mustafa 28 Temmuz 2020 23:39

Allah kolaylık versin!!....... Allah kolaylık versin!..

0 0 Cevap Yaz
Emin 28 Temmuz 2020 22:08

Slm alkm allah razi olsun Ehil rukyeci varmi

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL