YA AZAB EDERSE

14 Mayıs 2018 15:35
A
a

YA AZAB EDERSE

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Bütün Hamdler Gökleri yer ve her ikisi arasındaki emsalleri yoktan var eden var etmekle kalmayıp yöneten hâkimiyetin, kayıtsız şartsız kendisine ait olduğu Allah azze ve celle’ye mahsustur.

Salat ve selam Tevhidi inkılabın öncüsü, örnek önder, kendisine itaat edilmediği, izinden gidilmediği sürece kurtuluşun mümkün olmadığı Hatemul Enbiya Muhammed Mustafa (sav) efendimize Aline, ashabına gayesi Allah cc rızası derdi efendimizin davası olan tüm mümin ve müminelerin üzerine olsun inşallah.

‘Sizi sadece boş yere yaratacağımızı ve sizin hakikaten huzurumuza geri getirimeyeceğini mi sandınız.’(Müminun 115)

Allah’a kulluk için geldiğimiz şu dünyada görevini asıl gayesini unutmuş ve dünyaya aldanmış bizler yaşadığımız bu sorumsuzca hayatın hesabını elbette birgün Allah’a vereceğiz.

Allah cc kuluna öyle bir kitap indirmiştir ki kulu ya bu kitaba iman edecek Hakkı haykırıp yaşayacak yada Hakka yüz çevirip ebedi azaba duçar olacak. Ya izzet ve şerefe yada zillete maruzkalacak. Müslümanın rehberi olan, o kitapta öyle bir ayet vardır ki,ahirete imanı olanların kalplerini Allah korkusuyla titretip gözlerden yaş akıtmaktadır.

‘ Öyle bir günden sakının ki o gün hepiniz Allaha döndürülüp götürüleceksiniz. Sonra hepinize kazandığı amellerin karşılığı verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır.’ (BAKARA)

Rasulullah diyor ki

‘Benim bildiğimi bilseydiniz az güler çok ağlardınız.’

Rasulullah böyle derken bizler neyi garanti etmişte yerimizden canlanmıyoruz. Allah için bir şey yapmıyoruz. Ne yazık ki toplumca şu düşünceden kurtulamadık ne günah işlersek işleyelim ne kadar asi olursak olalım ne diyoruz Allah affedicidir, kuluna azab etmez, hemde cehennemde yandıktan sonra çıkacağız diyoruz. (biz diyoruz). Şuanda geldiğimiz nokta bu maalesef ‘yanar yanar çıkarız.’ Allah’ın azabı cehennemi hafife alıyoruz. Sahabe İslama Allahın kitabına teslim olmuşken biz islamı teslim alıyoruz. Yaptığımız yanlışların islamdan bir delili varmış gibi hareket ediyoruz.

‘Ey insanlar! Allahın vaadi haktır. O halde iğreti dünya hayatı sakın sizi Allah ile aldatmasın. O yaman aldatıcı çok grurlu sizi sakın Allah ile de aldatmasın.’ (Fatır 5)

“Ve onlara= ben size gerçekten öğüt verenlerdenim diye yemin etti.”

Şeytan fısıldıyor, biz kanıyoruz, şeytan ve yaverleri aldatıyor bizlerde aldanıyoruz. Seyid Kutup ne güzel söylemiş ‘günün yarısı uyuyarak diğer yarısı uyutularak geçiriyoruz.’

‘Dediler ki sayılı günlerin dışında ateş bize asla değmeyecektir. Deki Allah katından bir ahid mi aldınız? Ki Allah asla vaadinden dönmez. Yoksa Allah’a karşı bilmediğiniiz bir şey mi söylüyorsunuz? Evet kim bir kötülük ilerde günahı kendini kuşatırsa artık onla ateşin halkıdırlar, orada süresiz kalacaklardır. (BAKARA 80 81)

Yahudi halkı ve alimleri arasında yanlış inançları ve kötülüklerine rağmen sadece Yahudi oldukları için Cehenneme atılmayacakları konusunda yaygın bir inanç vardı. Kendilerinin hiçbir azaba uğramayacaklarına ve azaba uğrasalar bile bunun birkaç gün süreceğine ve hatta sonra cennete gönderileceklerine inanarak kendi kendilerini aldatıyorlardı. (Tefhimul Kuran)

‘Kim bir kavme benzerse o onlardandır.’

Modern çağda, evlerimizle yememizle içmemizle, hayatımızın her yönüyle batılılara özenip onlar gibi yaşadığımız için artık düşüncelerimiz söylemlerimiz onlar gibi  olmuştur. Bizde Allah’a inandığımız için Kuranı öpüp başımıza koyduktan sonra da raflara mahkum ettiğimiz için Allah affeder cehenneme girmeyiz diyoruz. Ne zamandan beri Müslümansın soruna da cevap olarak Galu Beladan beri Müslümanım dediğimiz için biz cehenneme girmeyeceğiz öyle düşünüyoruz biz. Allah cc bakın ne diyor.

‘Onların kalplerinde bir hastalık vardır. Allahda onların hastalığını çoğalmıştır. Söylemeklte oldukları yalanlar, sebebiyle onlar için elim bir azab vardır.’(BAKARA 10)

Allahtan bir ahid mi aldık ki yanıp yanıp çıkacağız sonrada cennete gireceğiz diyoruz. İmam şafi diyor ki= Bu dinle alakalı Rasulullah dışında hiç kimseye Kuran sünnetten delili olmadan söz söyleme hakkı verilmemiştir.

Biz söz söylemeyi geçtik artık hüküm verecek hüküm çıkaracak duruma geldik. Bir de hafife aldığımız Cehennem azabına bakalım

‘Ateş onları adeta bir tencereyi kaynattığı gibi haynatır. Ah vah diyerek yüksek seslerle bitmeyen figanlarla figan ederler ölmek yok olamk isterler. Fakat her ölmek istedikleri an başlarından aşağı kaynar irinli sular boşaltılır. Bu kaynar su derileri ve içindekileri eritir. Orada onlar için hazırlanmış demirden topuzlar vardır. Susuzluktan ciğerleri kurur. Gözbebekleri yanaklarına akar saşları etleri derileri dökülür. Kemikleri etten ayrılmayacak, ruhlar sadece sinirlere ve damarlara tutunacak. (İmam Gazali)

“Derileri piştikçe azabı tadıp durmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz.” (NİSA 56)

Bu ayetin tefsirinde Hasan=Hergün yetmiş bin defa cehennem vucudlarını yakar eritir ve her defasında eski haline dönün denir. Onlarda eski hallerine dönerler.

“Cehennem ehline ağlama ağrız olur. Ağlarlar ağlarlar yaşları tükenince bu defa kan ağlarlar yüzlerinde yarıklar meydana gelir.

Öyle ırmaklar halinde yaşları akar ki üzerlerinde gemiler bile yürütülür. (İmam Gazali)

Artık şu aklımızı vahye tabi kılalım birde şöyle düşünelim. Ya ogün Allah yüzümüze bakmassa, bize rahmet etmezse bizi cehennemine atarsa biz nasıl kurtulacağız.

“O gün onlar ortaya çıkarlar. Hiçbir şeyleri Allah’a gizli kalmaz. Kimindir bugün mülk saltanat? O vahid ve Kahhar olan Allah’ın!”(Gafir 16)

Hz. Ömer cennetle müjdelenen sahabe bakın ne diyor ‘ah keşke bir kuş olsaydım sonrada bir dala konsaydım avcılar beni vurup öldürüp etimi yeselerdide sonrada yok olsaydım. Allahın huzuruna hesap için çıkmasaydım.’  Yok olsaydım diyor. Peki biz ne Ömer olabildik ne de kuş olabiliriz fakat bizde Allaha hesap vereceğiz. Hz. Ömer böyle nida ederken yok olmak isterken, biz ne yapacağız. Halimizi siz düşünün.

“Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu ?”(Zümer 9)

“Allaha korku ve ümit içinde dua ediniz. Hiç kuşkusuz Allahın rahmeti iyi işler yapanlara yakındır.” (Araf 56)

"Mümin, Allahın rahmetini ümit etmek ve onun azabından korkmak (Beynel Havf Ver Reca )arasında olması gerekir. Kişide korkunun belirtisi yasaklananlardan kaçınması, ümit belirtisi ise emredilenleri yapmasıdır.  İnşallah bizlerde Allahın rahmetine nail olanlardan oluruz. AMİN.

ELHAMDULİLLAHİRABBİLALEMİN
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X