Yılbaşı

“Kim bir kavme benzerse o da onlardandır”

23 Aralık 2017 13:52
A
a
 
YILBAŞI
Hamd âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim, Din gününün Maliki Allahü Teâlâ (cc)’ya mahsustur. Salat ve selam âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber (sav) Efendimize, aline, ashabına ve tüm Müslümanların üzerine olsun.
Bu yazımızda inşallah bizi yakından ilgilendiren inancımız ve kişiliğimiz konusunda bir tehlike unsuru oluşturan bir meseleden bahsetmek istiyorum. Şu içinde bulunduğumuz günler hristiyan âlemi için kutsal sayılan, noel bayramı adı verilen -maalesef- Müslümanları da yakından ilgilendiren günlerdir. Sözde Hz. İsa (A.S)’ın doğum yıldönümü olan 31 Aralık gününü bütün hristiyan âlemi bayram olarak kutlamaktadır. Bu tarihten önce hazırlıklar yapılır, sokaklar, caddeler ve vitrinler çam ağaçlarıyla donatılır, bütün mekânlara noel baba resimleri asılır, noel bayramı münasebetiyle kitap, dergi vs. broşürler yayınlanır, kilise, resmi daire ve okullar süslenir, bütün kurum ve kuruluşlar tatile girer ve herkes birbirinin bayramını kutlar.
Gerçekte yılbaşı kutlamalarının Hz. İsa(A.S)’ın doğumuyla herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Noel baba efsanesi sonradan Saint nicola adlı papazın uydurmasından ibarettir. Hristiyanların geleneksel bayramı olan noel, şuan halkı Müslüman olan ülkeler arasında da rağbet edilmeye ve özel teşvik görmeye başlamıştır. İşin korkunç yanı da, bu tür kutlamalara Müslümanların rağbet etmesi ve İslam’dan uzaklaşma yoluna girmeleridir.
Bir mümin olarak bizler, Allah’ın mübarek dediği gün ve gecelere mübarek deriz ve o günleri sevinçle kutlarız. Allah’ın kutsal demediği, birtakım insanların kendi kafalarından uydurup kutsal dedikleri gün ve geceleri de kutlamaktan Allah’a sığınırız. Âlimlerin ve İslami kaynakların ortak görüşü; İslam kanunları dışında tesis edilmiş bütün gün ve bayramları kutlamanın küfür olduğu yolundadır. Bir müslümanın noel, yeni yıl ya da yılbaşı veya buna benzer gün ve geceleri kutlaması mümkün değildir. İnanç yönünden sakıncalı olan bu günlerin diğer günlerden hiçbir farkı yoktur.
Bunun yanı sıra gerek özel olarak, gerekse yılbaşı amacıyla piyango bileti almak ve satmak haramdır. Piyango, kumarın bir türü olduğundan bunlardan kazanılan para da haramdır. Özellikle yılbaşı gecelerinde oynanan tombala ve benzeri oyunlar, neyine olursa olsun, tüm iskambil ve taş oyunları ile kumar makinaları ile oynanan oyunlar İslam’a göre haramdır. (Yusuf kerimoğlu-emanet ve ehliyet)
Noel gününde, hristiyanlara uymak gayesi ile onların yaptıklarını yapmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara elbise almak ve pişirdikleri yemekleri yemek caiz değildir. Çam ağacı süslemek, hindi kesmek bunlara örnek verilebilir. Bu hareketler küfrü gerektirir.
“Kim bir kavme benzerse o da onlardandır” hadisi gereğince Müslüman bir kimse nasıl ki inanç açısından küfür ehlinden ayrılıyor ve onları taklid etmiyorsa aynı şekilde fikrinde, düşüncesinde, oturup kalkmasında ve hatta giyim kuşamında dahi kâfirlere benzememesi gerekir. Aksi takdirde ise, yani onlara en küçük konularda dahi benzemeye alışırsa zamanla bütün yönleriyle kâfirlere uyar.
Resulullah (s.a.s) sahabesini başka kavimlere benzememeleri için devamlı uyarmıştır. Sakalın uzatılması, bıyığın kısaltılması, orucun erken açılması, sahurun geç yapılması, kerahet vakitlerinde namaz kılınmaması gibi meseleler sırf diğer kavimlere benzememek kastıyla Resulullah (S.A.V) tarafından hüküm altına alınmıştır. Çünkü benzemek ya sevgiden ya hayranlıktan ya da onun gibi olma isteğinden kaynaklanır.
“Ben yılbaşını kutlayacağım ama niyetimde onlara benzemek yok” demek müslümanın kimliğiyle çelişen bir durumdur. Müslüman, kalbinde neyi taşıyorsa dışına da onu yansıtması lazım. Niyetle amelin birbiriyle uyuşması lazım. Alimler –en yumuşak bir ifadeyle- kişinin niyeti onlara benzemek değilse bile bu gecede yaptığı her şey büyük günahlardandır ve haramdır demişlerdir.
İşin bir de ekonomik boyutu vardır ki o da zaten içler acısı bir durumdur. Bu kutlamalar yaklaşırken büyük bir alışveriş furyası başlar. Sadece bir gecelik kullanılacak fuzuli eşyalar giyecek ve yiyecekler alınır. Zorla geçinen insanlar bile mahcup olmamak için kendi bütçelerini zorlayarak büyük harcamalar yaparlar. Bugünleri istismar eden –İslam dışı kapitalist sistemler- yılbaşına özel kampanyalar çekilişler yaparak insanların ceplerini sömürmeye çalışırlar.
İslam başkalarına muhtaç olmayacak kadar yeterli bir dindir. Biz başkalarını değil başkaları bizi örnek almalı, biz başkalarına değil başkaları bize benzemeli. Biz onların bayramlarını yılbaşılarını kutlamaya can atarken, sormak istiyorum acaba onlar bizim bayramlarımızı kutluyorlar mı? Biz onlara benzemeye çalışırken acaba onlar bize benzemeye gayret ediyorlar mı? Bu büyük bir tehlikedir . Allahu Teâla bu tehlikeyi bize haber veriyor. Bakara suresi 217. ayette
 “Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler.”
Ayette de anlaşıldığı üzere onların tek niyeti bizi dinimizden döndürmek. Bizi kendi değerlerimizden koparıp yozlaştırarak imansız hale getirmektir. Bundan dolayı bu gibi konulara daha bir ağırlık gösterelim yakınlarımızı akrabalarımızı bu konuda uyaralım. O geceki davetleri en güzel bir biçimde reddedelim.
Ayrıca şu ayetleri de okuyup tefekkür etmemizde fayda vardır:
“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar.” (Bakara, 120)
 
“Ey iman edenler! Kendilerine kitap verilenlerden herhangi bir gruba uyarsanız, imanınızdan sonra sizi döndürüp kâfir yaparlar.” (Ali İmran, 100)
 
Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.” (Maide, 5)
   
  Allah azze ve celle Hakkı Hak bilip Hakka sarılan,batılı batıl bilip batıldan uzaklaşan Kullarından eylesin.AMİN.
 
 
                                                                                                                                                           Allah’a emanet olun. Selam ve dua ile…

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X