Malezya: 200 Arakanlı Müslüman deniz yoluyla ülkemize gelmeye çalışıyor

ARAKAN 9 Nisan 2019 11:35
Videoyu Aç Malezya: 200 Arakanlı Müslüman deniz yoluyla ülkemize gelmeye çalışıyor

Malezyalı yetkililer, Myanmar'daki çatışmalardan kaçan yaklaşık 200 Arakanlı Müslüman mülteci grubunun deniz yoluyla Malezya’ya geleceğini açıkladı.

Yüzlerce Arakanlı Müslüman, son aylarda Malezya’ya ulaşmak için teknelerle yola çıkarken, yetkililer bu durumun yeni bir insan kaçakçılığı dalgası olduğundan endişe ediyor.

Perlis Polis Şefi Nur Mişar Muhammed, 14 ila 30 yaş arası erkeklerden oluşan 41 kişilik Arakanlı mülteci grubunun ülkenin kuzeyindeki Perlis eyaletinde bulunan Sungai Bellati plajından  sahile çıktığını ve gözaltına alındıklarını bildirdi.

Polis Şefi, yaklaşık 200 Arakanlı mülteciyi taşıyan teknelerin hala denizde olduğuna inandıklarını dile getirerek, “Eğer onları sularımızda bulursak, onları sahile çıkaracağız” dedi.

Nur Muhammed, gözaltına alınan Arakanlıların ifadelerine dayanarak, her bir mültecinin kendilerini Malezya'ya götürecek Taylandlı insan kaçakçılara 4 bin 400 ringgiti (976 dolar) ödediğini de kaydetti.

Muhammed, Arakanlı mülteci grubunun Bangladeş veya Myanmar'dan gelip gelmediğinin henüz belli olmadığını da aktardı.

Mülteciler ise polise verdikleri ifadede 200'den fazla Arakanlı mülteciyi taşıyan büyük bir tekneyle Tayland'dan yola çıktıklarını ve 47 kişinin daha küçük bir tekneye aktarıldığını belirtti.

Arakanlı mülteciler, 47 kişilik teknedeki 6 kişinin sahile çıktıktan sonra ortadan kaybolduğu söyledi.

Kadın ve çocuklardan oluşan 35 kişilik bir başka Arakanlı mülteci grubu 2 Mart'ta aynı sahile ulaşmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), 2017 Ağustos’t Myanmar ordusunun şiddetinden kaçan yaklaşık 700 bin Arakanlı Müslüman’ın Bangladeş'e kaçtığını duyurdu.

Myanmar, Arakanlı Müslümanları Hint altkıtasından gelen kaçak göçmenler olarak görüyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...