MAZLUM UYGURLARI DİLEKÇE İLE OYALAYAN KİM?

İSLAM DÜNYASI 28 Ocak 2021 08:45
Videoyu Aç MAZLUM UYGURLARI DİLEKÇE İLE OYALAYAN KİM?

Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlı Müslümanların Çin rejiminin elinde (toplama kampı veya hapishane) olan ailelerinin akıbetleri hakkında bilgi almak için Çin’in İstanbul Konsolosluğuna getirdikleri dilekçeler kabul edilmedi.

Türkiye'de yaşayan muhacir Uygurlu Müslümanlar, Aralık ayının sonunda başlatıp 12 Ocak tarihine kadar Çin'in İstanbul Konsolosluğu önünde protesto nöbet eylemi gerçekleştirdiler. Çin rejiminin elinde bulunan ailelerinin akıbetleri hakkında bilgi almak için günlerce bu nöbeti sürdürdüler. Uygur aileler, nöbeti dilekçeleri alma koşulu ile sona erdirdiler. İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü Uygur Müslümanlara dilekçeleri hazırlayıp İstanbul Konsolosluğu'na teslim etmelerini söyledi, konsolosluğun dilekçelerin kabul edileceği sözüne binaen protesto nöbetleri 12 Ocak tarihinde sona erdirildi.

Komünist Çin rejimi Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği üzerinden Türkiye'de yaşayan Uygur Müslümanlara haber vermiş, ‘dilekçeleri versinler bakıp cevap verelim’ denilmiş.

Bugün Uygur aileler İstanbul Çin Konsolosluğu önüne bir araba dolusu dilekçe getirdiler. 5189 dilekçe ile Çin Konsolosluğu önüne gelen aileler dilekçelerin teslim alınması için talepte bulundular. Ancak konsolosluk yetkilileri dilekçeleri kabul etmedi.

Müslüman Uygur ailelerin yıllardır yaşadıkları çile şimdi de dilekçe çilesi ile sürdürülüyor. Uygurların protesto eylemleri dilekçe oyunları ile durduruluyor. Doğu Türkistanlı ailelerin taleplerini karşılamayan Çin rejimi Türkiye'deki yetkililerin işbirliği ile Uygur aileleri sadece oyalıyor. 

Çin'in İstanbul Konsolosluğu önünde açıklama yapan aileler, “artık dilekçe oyalaması bitti, ailelerimizin akıbetleri hakkında bilgi almak için sonuna kadar direneceğiz” dediler.

Kaynak : Köklü Değişim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL