MAZLUMDER: Af değil Adalet İstiyoruz!

STK HABERLERİ 29 Ağustos 2018 02:02
Videoyu Aç MAZLUMDER: Af değil Adalet İstiyoruz!

Mazlumder yurt çapında yaptığı basın açıklamaları ve eylemlerle adrese dayalı ve kişiye özel bir af istemediklerini ve Herkes için adalet istediklerini belirterek 28 Şubat Birifingli yargı kararlarının iptalini istedi.

Mazlumder , 28 Şubat mağduriyetine dikkat çekmek adına her ayın 28’inde düzenlenen basın açıklamalarının Ağustos ayı açıklaması, “Yeter Artık” başlığıyla ve çeşitli STK ve medya temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.İstanbul'da Genel Sekreter Av. Kaya Kartal, Ankara'da Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altın, Adıyaman'da Şube Başkanı İbrahim Halil Kıran, Ağrı'da Şube Başkanı Yüksel Arslan, Kayseri'de İl Başkan Yardımcısı Kemal Mete , Adana'da Şube Başkanı Av. M.Ali Önal basın açıklaması yaparak 28 Şubat siyasi ve birifingli yargı kararlarının iptal edilmesini istediler.

Basın açıklamasına Çeşitli STK temsicileri destek verirken , HÜDA PAR Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Av. Hasan BOZDAŞ, Köklü Değişim Medya Ankara Temsilcisi Kadir KAŞIKCI, Gazeteci Tayyar TERCAN, 19 yıldır cezaevinde yatan ağır hasta Şehmuz ALPSOY’un eşi Suat ALPSOY ve Umut Davası’ndan idamla yargılanıp 5 yıllık cezaevi sürecinin ardından tutuksuz yargılanan Abdulhamit ÇELİK birer konuşma yaptı.

MAZLUMDER Adına Mehmet ALTIN'ın Okuduğu Basın Açıklamasının Tam Metni Şu Şekilde:


28 ŞUBAT MAHPUSLARI  BİR BAYRAMI DAHA CEZAEVLERİNDE GEÇİRDİLER!


Kurban Bayramını geride bıraktığımız bu günlerde, 28 Şubat mahpuslarının yani 90’lı yıllardan bugüne brifingli ya da paralel yargı zulmü ile cezaevlerine tıkılan mazlumların bir bayramı daha içeride geçirmelerine engel olamamanın burukluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar çok şey söylemiş olmamıza rağmen bu mesele bir kangren olarak ortada durmaktadır.

Bir taraftan af tartışmaları gündeme getirilirken diğer yandan brifingli ve paralel yargı mağduru siyasi mahpusların bu aftan da yararlandırılmaycağına ilişkin haberler tedirginlik uyandırmaktadır. 
Adrese teslim bir aftan ya da hatırlı kişilere yönelik bir özel uygulamadan bahsetmiyorsak unutulmamalıdır ki devlet ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebilir. Hukukun da adaletin de mantığın da gereği budur…

Bugüne kadar hep bunun tersi yaşandı, umarız ki bu kez böyle bir sapma ile karşılaşmayız. 
Kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde;
• 28 Şubat’ın brifingli yargısının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli meseledir. 
• 28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli meseledir. 
• Brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan ön yargılar ve bu önyargılarla oluşturulan içtihatlarla halen devam eden yargı zulümlerine son vermek öncelikli meseledir. 
• Hasta mahkumların tedavilerinin tam teşekküllü hastanelerde yapılması ve  tahliye edilerek tutuksuz yargılanması  öncelikli meseledir. 

MAZLUMDER olarak, 

    • Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa bırakarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz. 
    • 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz. 
    • 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhalserbest bırakılmasını istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla sunulur. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL