Meksika'da 7 büyüklüğünde deprem!

DÜNYA 8 Eylül 2021 07:20
Videoyu Aç Meksika'da 7 büyüklüğünde deprem!

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, başkent Mexico City'de 7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. ABD Tsunami Uyarı Sistemi tarafından depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Ulusal Sismoloji Servisine göre deprem, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletine bağlı Akapulko'da meydana geldi. Büyüklük 6,9 olarak duyuruldu.

ABD Tsunami Uyarı Sistemi tarafından depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.

Sarsıntıdan, Michoacan, Jalisco ve başkent Meksiko'nun da etkilendiği açıklandı.

"Henüz can kaybı bildirimi olmadı"

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, depreme ilişkin açıklama yaptı. Obrador, "Henüz can kaybı bildirimi olmadı" dedi.

Türkiyenin Meksika Büyükelçiliği'nden çağrı

Deprem sonrası Türkiyenin Meksika Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Depremden ötürü yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız +52 55 7917 7785 nolu acil telefon hattımızdan büyükelçiliğimize ulaşabilirler" denildi. 

Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, deprem sonrası TRT Haber yayınında son gelişmeleri paylaştı.

"Binalarda zarar var"

Şimdiye kadar sıkıntılı bir durum olmadığını belirten Söylemez, "İlk deprem 7,1 olarak açıklandı. Depremden 20 dakika sonra 5,4 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Akapulko bize 200 kilometre mesafede. Baya bir sallandık. Şimdilik ağır bir zarar yok. Ölüm vakası henüz yok ama binalarda zarar var. Herkes toplanma merkezlerinde. Biraz da korku içindeler. Sosyal medya üzerinden vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar ulaşan sıkıntılı bir durum yok. İzlemeye devam ediyoruz. Sıkıntılı bir durumda vatandaşlarımızın yanındayız" dedi.

"Denizin yükseldiğine dair söylentiler var"

Tsunami uyarılarına ilişkin de bilgi veren Söylemez, "Herkes dışarıda. Artçı depremler olmaya devam ediyor. Akapulko sahilinde denizin yükseldiğine dair söylentiler var, sosyal medyada. Vatandaşlara deniz kenarlarından uzak durmaları yönünde uyarılar yapılıyor. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri var. Toplu taşımalarda sıkıntılar var. Sosyal medya hesaplarımızdan telefon numaralarımızı paylaştık. İhtiyaç duyan vatandaşlarımız bize o numaralardan ulaşabilirler" açıklamasını yaptı. 
Kaynak : TRT Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL