Mevlüt Çavuşoğlu, El Nusra ve Halep hakkında açıklma yaptı

SURİYE 16 Ekim 2016 10:52
Videoyu Aç Mevlüt Çavuşoğlu,  El Nusra ve Halep hakkında açıklma yaptı

Mevlüt Çavuşoğlu; muhalifler El Nusra'dan ve El Nusra Halep'ten derhal ayrılmalı ...

Çavuşoğlu'ndan Lozan değerlendirmesi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lozan'daki Suriye görüşmeleri sonrası açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, toplantıdan kesin karar çıkmadığını ama insani yardım konusunda uzlaşıldığını söyledi ve yarın Londra'da yeni bir toplantı yapılacağını da hatırlattı.

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

Hiç ayrım yapmadan insani yardımlar ulaştırılsın, uluslararası konvoy oluşturulsun, hep beraber insani yardımları ulaştıralım. Bayramda dahi insani yardım götüren TIR'lar vuruldu. Bunların da önüne geçmemiz lazım.

Kesin çözüm için siyasi müzakerelerin başlaması gerekiyor. Herkes bu konuda hemfikir. Rejim ve muhalefet çözüm vizyonunu paylaşmalı. Bu ateşkesin tüm Suriye'de yayılması gerekiyor. El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam Cephesi) Halep'ten derhal ayrılmalı.

Şu kararlar alındı, ateşkeste uzlaşma sağlandı gibi bir şey beklenmiyordu zaten. Kesin sonuç çıkmadı ama insani yardım konusunda görüş birliği var. Ateşkes mi önce olsun El Nusra mı önce terk etsin, bu konularda farklı görüşler oldu.

Tabii burada farklı görüşler var dedik. Bizler diyoruz ki insani yardımları ve diğer adımların atılması için çatışmaların durdurulması gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde insani konvoyların ulaştırılması konusunda görüşmeler devam edecek. Ateşkesin bir an evvel sağlanması gerekiyor. Yarın (İngiltere'nin başkenti) Londra'da yeni bir toplantı yapılacak.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL