Mısır, buğday almak için Avrupa’ya yöneliyor

MISIR 13 Nisan 2022 14:08
Videoyu Aç Mısır, buğday almak için Avrupa’ya yöneliyor

Mısır ülkenin gıda ithalatını etkileyen Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle buğday ihtiyacını karşılamak için Avrupa ülkelerine yöneleceğini açıkladı.

Mısır Malzeme Tedarik Genel Otoritesi, onaylanan Avrupalı taraflardan buğday satın almak için ihale başlatacağını belirtti.

Yapılan açıklamada, teklif vermek için son tarihin 13 Nisan olduğu belirtildi. Teklifler, gemi nakliye masraflarının ödenmesi veya direkt ödeme olarak değerlendirilecek.

Mısır, dünyanın en büyük buğday ithalatçılarından biri olmasının yanı sıra Rusya ve Ukrayna’nın en büyük ithalatçısı konumunda. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından Mısır Maliye Bakanı Muhammed Maait, ülkesinin bu durumun sonuçlarıyla ile mücadele ettiğini belirterek devlet bütçesindeki buğday sağlama maliyetinin 15 milyar Mısır lirası kadar (1 dolar yaklaşık 15,6 Mısır lirasına eşit) artacağını açıkladı.

Otorite, tüm nakliye masraflarının karşılandığı buğday sevkiyatının 20- 31 Mayıs, tüm masrafların ihracatçı firma tarafından taşındığı sevkiyatın ise 1 - 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmesi gerektiğini açıkladı.

Söz konusu ihale, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin buğday ithalat ve ihracatına zarar vermesinden bu yana otoritenin üçüncü buğday ihalesi. Mısır, ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinden buğday alıyor. 2021 yılında Mısır, buğday ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini Rusya ve Ukrayna’dan ithal ediyordu.

Rusya ve Ukrayna’nın Kahire Büyükelçileri, ikinci ihalede Mısır’ın satın aldığı Ukrayna buğdayının yüklü olduğu bir geminin engellemesi konusunda karşılıklı olarak ülkelerini suçladı. Ancak Moskova, Kiev’i ‘ticari gemilerin hareket etmesini engellemekle’ suçladı. Mısır, resmi olarak açıklama yapmadı.

Mısır, geçtiğimiz hafta ülkedeki buğday rezervlerinin 2,6 aylık bir süre için yeterli olduğunu belirtti. Ancak yetkililer, bu ay hasat edilecek yerel buğday ile rezervlerin yeniden artmasını bekliyor. Hükümet 6 milyon ton buğdayın hasat edilmesini hedefliyor.

Mısır, geçtiğimiz ayın ortalarında, ülkedeki mahsullerinin yüzde 90’ını sağlayacak büyük arazi sahiplerine yönelik teşvikleri ve gübre sübvansiyonlarını duyurdu. Bakanlık bu kararı ihlal edenlere hapis cezaları ve para cezası uygulanacağını da açıkladı.

Alınan karara göre 2022 yılı için buğday mahsulü olan herkesin, dönüm başına 12 ardeblik bir kısmını Tarım Bakanlığı ve tarım sendikasına kayıtlı tarımsal işletmelere verecek.

Toprağın kalitesine ve tohum çeşitlerine göre değişiklik göstermekle birlikte bir dönüm araziden üretilen buğdayın yaklaşık 18 ile 23 ardeb arasında değiştiği tahmin ediliyor.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL