Mısır hükümeti camilerde iftarı yasakladı

MISIR 24 Nisan 2021 02:35
Videoyu Aç Mısır hükümeti camilerde iftarı yasakladı

Mısır Vakıflar Bakanlığı Ramazan ayında itikaf yapılmaması ve camilerde iftar sofraları kurulmaması noktasında uyarıda bulunurken, Kıpti Ortodoks Kilisesi, kiliselere Kovid-19 hastalarının alınmaması çağrısında bulundu. Mısır Sağlık Bakanlığı, Mısır vilayetlerinde epidemiyolojik durumun kötüleştiğini bildirdi.İskenderiye Papası ve Aziz Markos Kilisesinin Patriği 2. Tavadros liderliğinin Kıpti Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, kiliselerin ibadet listelerinde yer alan isimlerin incelenmesi, kendisinde veya aile fertlerinden birinde Kovid-19 virüsü tespit edilen kimselerin söz konusu listelerden isimlerinin çıkarılarak kiliselere kabul edilmeyecekleri bildirildi.

Kıpti Ortdoks Kilise’sinin dün yaptığı açıklamada, Papa ikinci Tavadros, enfekte olduğundan şüphelenen veya aile üyeleri ya da başka kişiler sebebiyle temaslı olan rahip, diyakoz ve insanlardan hiç kimsenin kiliseye gitmemesi gerektiğini vurguladı.

Dün Mısır’daki Kıpti Ortodoks Kiliseleri ve tüm diaspora, Kovid-19’u önlemeye yönelik katı ihtiyati tedbirlerin ortasında, dün Cuma namazı kılınmasına tanık oldu.

Mısır Vakıflar Bakanlığı, camilerde itikafa giren veya iftar sofraları kuran kimseler noktasında işini ihmal eden ve bu gibi faaliyetlere göz yuman kişi veya grupların görevlerine derhal son verileceğini bildirdi. Bakanlık dün yaptığı açıklamada, söz konusu tedbirleri ihmal etmenin kamu düzenine aykırı ve kasıtlı olarak insanların hayatlarını tehlikeye attığını göz önünde bulundurarak, talimatları ihlal eden kişi veya gruplara karşı caydırıcı yasal tedbirlerin uygulanacağını söyledi.

Vakıflar Bakanlığı Ramazan ayında camileri çeşitli noktalarda denetleyeceğini bildirdi. Bunların arasında teravihlerin yarım saati geçmeyecek şekilde sınırlandırılması, iftar sofralarının kurulmasının yasaklanması, itikaf ve teheccüd namazlarına izin verilmemesi, sosyal mesafe kurallarına uyulması ile camilerin namazlardan on dakika önce açılması ve teravih namazının ardından kapatılması bulunuyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı dün (Cuma), Sohag vilayetinde epidemiyolojik durumun kötüleştiğine dair sosyal medya sitelerinde dolaşan haber ve videoların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sağlık ve Nüfus Bakanı Yardımcısı Dr. Halid Mücahid, dün (Cuma) Sohag vilayetinde, 53 solunum cihazı ve bin 551 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitelerinde toplamda 17 hastanenin Kovid-19 vakalarına baktığını bildirdi. Sohag vilayetindeki hastanelerde bulunan toplam 414 Kovid-19 hastası olduğuna işaret etti. Ayrıca Sohag vilayetindeki hastanelerde Kovid-19 hastalarını tedavi etme noktasında 70’i yoğun bakım ünitelerinde olmak üzere 950 yatak ve 18 solunum cihazının boş olduğunu söyledi. Mücahid açıklamasında, Sohag vilayetindeki tüm hastanelerde tıbbi oksijen ile yeterli tıbbi ve koruyucu malzeme stoklarının varlığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 48 yeni ölüme ek olarak 872 yeni vaka kaydedildiği bildirildi. Bakanlık, Perşembe akşamı itibariyle Mısır’da toplam kaydedilen vaka sayısını 219 bin 774 olarak açıkladı. Bunlardan 165 bin 348’i hastalıktan iyileşirken 12 bin 914’ünün hayatını kaybettiği bildirildi.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL