Mısır kanallarında İhvan karşıtı propaganda sürüyor

KahveKitap
MISIR 20 Mart 2019 09:50
Videoyu Aç Mısır kanallarında İhvan karşıtı propaganda sürüyor

Mısır'da iki ayrı televizyon kanalında İhvan karşıtı propaganda kapsamında ilginç açıklamalar yapıldı. Birinde eski bir politikacı Müslüman Kardeşler'in her şeyi din ile bağdaştırdığını söyleyerek 'Selam Aleykum' şeklinde selam verilmesini eleştirdi. Bir başka kanalda ise eski bir general Yeni Zelanda'daki terör saldırısını İhvan ile ilişkilendirdi.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ankara hükümetinin hilafeti kaldırmasından yalnızca dört sene sonra Mısır'ın İsmailiyye kentinde Hasan El Benna tarafından kurulan ve 1936'da merkezini Kahire'ye taşıyarak, bu ülkenin siyasi ve sosyal dönüşümlerinin mihenk taşı haline gelen İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) tarihleri boyunca bir kez daha hedefte.

Tarihleri boyunca iktidarlar tarafından baskılanan ve hapishanelere atılan İhvan mensupları, son olarak Abdülfetah es-Sisi darbesiyle aynı akıbeti yaşıyorlar. Zaman zaman dünya basınına yansıyan idam haberleriyle hatırlansa da Mısır'da Müslüman Kardeşler karşıtı propaganda -Sisi rejimi desteğiyle- halen sürüyor.

Son yaşanan iki olayda; eski bir politikacı Müslüman Kardeşler'in her şeyi din ile bağdaştırdığını söyleyerek "Selam Aleykum" şeklinde selam verilmesini eleştirdi. Bir başka kanalda ise eski bir general Yeni Zelanda'daki terör saldırısını İhvan ile ilişkilendirdi.


SOKAKTA İNSANLAR BİRBİRİNE SELAM ALEYKUM DİYOR

Ülkede yayın yapan "Ten" kanalı Mısır Eski Kültür Bakanı'na "Müslüman Kardeşlerin işlediği suçlar nelerdir?" sorusunu yöneltti. Eski politikacı bu soruya şu şekilde cevap verdi:

"Mısır halkının aklını ve anlayışını değiştirmek için çalıştılar. Her şeyi dinle bağdaştırdılar. Önce mutlu sabahlar derken şimdi sokakta insanlar birbirine Esselamu Aleyküm diyor."


İşte o anlar:

 

YENİ ZELANDA SALDIRISIYLA İLİŞKİLENDİRİLDİ

Bir başka kanalda ise telefonla yayına bağlanan eski generallerden Nasr Salem, İhvan'ın Yeni Zelanda'ya gittiğini söyledi. Spiker bunun üzerine Salem'e "İhvan'ın oraya gitmesiyle Yeni Zelanda'daki terör saldırısı arasında bir bağlantı olabilir mi? Bunu İhvan 'provake' etmiş olabilir mi, saldırıların devamı gelir mi?" diye sordu.

Salem "Kesinlikle, şüphesiz!" diyerek Müslüman Kardeşler'i IŞİD ile yan yana duruyormuş gibi göstermeye çalıştı.

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X