Mübarek Üç Ayların Gölgesi Üzerimize Düştü..

GÜNDEM 13 Şubat 2021 01:37
Videoyu Aç Mübarek Üç Ayların Gölgesi Üzerimize Düştü..

İslam ümmetinin işgaller, katliamlar, fitneler, açlık ve sefaletle boğuştuğu ve son olarak amansız bir taun musibetinin pençesinde kıvrandığı demlerde mübarek üç ayların gönüllerimizi ısıtan rahmet iklimi başlamış bulunuyor.

Üç Aylar, Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır
.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Receb ayı girdiğinde: “Ey Allâhʼımız! Recep ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” şeklinde dua ettiği yolundaki rivayet (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259) zayıf kabul edilmektedir.
 

Üç Aylar’da önemli nâfile ibadetlerden biri oruçtur. Recep ve Şâban aylarının tamamının oruçlu geçirilerek Ramazan ile birleştirilmesi “Üç Aylar Orucu” şeklinde adlandırılır. Ramazan ayında kasten bozulan oruçtan dolayı yerine getirilmesi gereken iki aylık kefâret orucunun Recep ve Şâban aylarında tutularak böylece Üç Aylar’ın oruçlu geçirildiği de görülmektedir.
 

Üç Aylar orucunun âdet haline gelmesinde, bu ayların faziletine dair Hz. Peygamber’den nakledilen rivayetlere dayanıp Ramazan ayını dinî duyarlılık ve ibadet yoğunluğu içinde karşılama niyeti etkili olmuştur.

Bu vesile ile okurlarımızın ve islam aleminin mübarek üç aylarını tebrik ediyor, bu güzide rahmet ikliminin ümmetimizin birlik ve beraberliğine; müstevli kafirlerin de helakına vesile olmasını niyaz ederiz.

Kaynak : DİA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL