Mübarek ve Mursi ilk kez mahkemede yüzleşti

MISIR 26 Aralık 2018 22:01
Videoyu Aç Mübarek ve Mursi ilk kez mahkemede yüzleşti

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kahire Ceza Mahkemesi’nde ilk kez yüzleşti.


Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 26 kişiyle birlikte yargılandığı ‘Hapishaneler Baskını’ ile ‘Doğu Sınırları Baskını’ davalarının Kahire Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü duruşmasında ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdi.

Özel bir uydu kanalında canlı yayınlanan duruşma görüntülerinde, Mübarek'in (90) oğulları Ala ve Cemal ile birlikte bastona dayanarak mahkeme salonuna girdiği görüldü. 


Eski Cumhurbaşkanı Mursi'nin ise cam kafesin içinde mahkeme salonunda yaşananları dikkatle izlediği gözlendi.

Mübarek, tanıklık etmek için yemin ettikten sonra, hakimin yönlendirdiği ilk soruda, konuya dair bilgi vermeden önce bunların ‘ulusal güvenlikle ilgili devlet sırlarını’ içermesi nedeniyle Mısır Silahlı Kuvvetleri ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin onayını almak gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine hakim Mübarek'ten güvenlik onayı gerektirmeyen soruları cevaplamasını isteyerek, Doğu Sınırları Baskını davası hakkında herhangi bir bilgisi olup olmadığını sordu.

Mübarek bu soruya, “Genel İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman bana söz konusu saldırıda yaklaşık 800 kişilik silahlı unsur olduğunu söyledi” şeklinde cevap verdi.

Mübarek, sınırdan sızan kişilerin uyruğunu bilmediğini, sadece Gazze’den gelmiş olduklarını söyledi. Mübarek, söz konusu kişilerin sınırdan sızdığını, orada bundan sorumlu olan hiçbir yetkili olmadığını ve bunların Kuzey Sina Operasyonu’nu kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Temyiz Mahkemesi, 2016 yılında Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve diğerleri hakkında Ceza Mahkemesi tarafından verilen idam kararını bozmuştu.

Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL