Muhalifler, Lazkiye'nin etrafını sarıyor...

SURİYE 1 Mayıs 2015 17:45
Videoyu Aç  Muhalifler, Lazkiye'nin etrafını sarıyor...

Kuzeyde İdlib'i alan, güneyde ise Dera ve Kuneytra da önemli kazanımlar sağlayan rejim muhalifleri,şimdi de Esad'ın memleketi Lazkiye'yi kuşatıyor. Suriye rejimi uçakları ise bölgeye havadan ve karadan saldırılar düzenleyerek muhalifleri durdurmaya çalışıyor

Suriye'nin kuzeyinde rejime karşı savaşan muhaliflerin, İdlip ve Cisr'üş Şugur'u almalarından sonraki yeni hedefleri belli oldu; Lazkiye. Esad'ın memleketi Lazkiye'yi kuşatmaya başlayan ve Şam ile bağlantısını kesmeye çalışan muhaliflere, rejimin cevabı ise havadan saldırı. .

Nusra Cephesi, Suriye'de Beşar Esad yönetimi için hem stratejik hem de moral öneme sahip Lazkiye liman kentini kuşatmaya başladı. Suriye devlet ajansı SANA'ya bilgi veren bir rejim ordusu yetkilisi, Lazkiye yakınlarında toplanan Nusra gruplarına karşı hava operasyonları düzenlediklerini duyurdu. Çatışmaların, Nusra Cephesi'nin eline geçen İdlib'i geri almak için harekete geçen Suriye rejimi birliklerinin Lazkiye'den çıkmaya çalışmasıyla birlikte patlak verdiği öğrenildi.
Beşar Esad’ın memleketi olan Lazkiye’de, rejime ve orduya büyük ölçüde destek veriliyor. 

ORDU BÖLGEDEKİ TÜRKMENLERE SALDIRDI

Suriye'de rejime bağlı birlikler, Lazkiye kırsalında yer alan Cebel Ekrad ve Bayırbucak Türkmen bölgelerine de saldırdı.

Suriye Türkleri Derneği yetkililerinden alınan bilgiye göre, rejim güçleri, muhaliflerin kontrolünde bulunan Cebel Ekrad ve Bayırbucak Türkmen bölgelerindeki köylere hava destekli saldırı düzenledi.

Dernek yetkilileri, saldırıda ölü ve yaralıların bulunduğunu belirtti. Bölgeden yükselen patlama sesleri, Suriye sınırı yakınındaki Hatay'ın Yayladağı ilçesinden de duyuldu.

Rejim kaynakları da bölgedeki muhaliflere hem karadan hem de havadan saldırdıklarını açıkladı. Rejimin yaptığı açıklamada hava saldırısında onlarca kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü grubunun yöneticisi Rami Abdurrahman da Lazkiye'de devam eden çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Abdurrahman, Lazkiye'deki çatışmanın dün rejim birliklerinin yerel silahlı gruplarla birlikte başlattığı saldırının ardından patlak verdiğini söyledi. Rejimin saldırısının amacının bölgedeki muhalif unsurların uzaklaştırılması olduğu ifade ediliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X