Myanmar 209 Müslümana vatandaşlık verebildi

ARAKAN 24 Eylül 2014 10:48
Videoyu Aç  Myanmar 209 Müslümana vatandaşlık verebildi

Myanmar şiddet olaylarından dolayı yurdundan ayrılmak zorunda kalmış 209 Müslümana vatandaşlık verdi

Myanmar dün şiddet olaylarından dolayı yurdundan ayrılmak zorunda kalmış 209 Müslümana vatandaşlık verdi. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Arakan'da yaşayan Müslümanların vatandaşlık istekleri daha önce reddedilmişti. Vatandaşlık verilenlerden 40'ı Arakanlı ve büyük çoğunluğu da Kamanlılar olarak bilinen bir Müslüman azınlıktan.

Arakan'daki yaklaşık bir milyon Müslümandan geriye sadece 140 bin kişi kaldı. Geri kalan yüzbinlerce insanın bir kısmı öldürüldü ve büyük bir kısmı da uzun zamandır yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kaldılar.

Myanmar hükümeti ve bir çok kişi Arakanlıların 'Bengal' yani Bangladeş'ten yasadışı şekilde gelmiş göçmenler olduklarını iddia ediyordu ancak Arakanlılar bölgede çok uzun yıllardır yaşıyorlar.

Myanmar göçmen bürosu yetkilileri yaptıkları açıklama da 1,094 Müslümanın vatandaşlık edindirme pilot programına alındığını belirtti.

Arakan kanaat önderlerinden Aung Win bir çok Arakanlının vatandaşlık edinme başvurusunun kabul edilmediğini çünkü onların Bengal olarak sayıldıklarını söyledi. Arakanlılar şuan hala vatansız. Ne içinde uzun yıllardır yaşadıkları Myanmar onları vatandaş olarak kabul ediyor ne de iddia edildiği gibi komşu ülke Bangladeş vatandaşlık veriyor.

New York menşeli İnsan Hakları Gözlemcisi David Mathieson izlenimlerini aktarırken Myanmar hükümetinin Arakanlıların haklarını korumaktan ve bu konuda sorumluluk almaktan kaçındığını söyledi. Mathieson ayrıca şuan yapılanların uzun vadeli yardım ve kalkındırma yolu olmadığını ve sadece sistemsel olarak bir azınlığın suistimal edildiğini belirtti.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL