Myanmar'da Darbeden bu yana 700' den fazla sivil öldürüldü

ARAKAN 13 Nisan 2021 01:36
Videoyu Aç Myanmar'da Darbeden bu yana 700' den fazla sivil öldürüldü

AFP’ye ve yerel basındaki haberlere göre, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mandalay'da dün sabah ordunun sahip olduğu Miyawadi Bankası ana şubesi önünde patlayan bomba bir güvenlik görevlisinin yaralanmasına sebep oldu.AFP’ye ve yerel basındaki haberlere göre, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mandalay'da dün sabah ordunun sahip olduğu Miyawadi Bankası ana şubesi önünde patlayan bomba bir güvenlik görevlisinin yaralanmasına sebep oldu. Banka, darbeden bu yana boykot baskısıyla karşı karşıya kalan ve birçok müşterisinin birikimlerini geri çekmeyi talep ettiği, askeri kontrolün altındaki kurumlardan biri.

Siyasi Tutukluları Destekleme Derneği tarafından yapılan bir sayıma göre, ordunun 1991 Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi'i görevden alması ile başlayan gösterilerde 701 kişi öldü. Cunta sözcünün Cuma günü yaptığı açıklamaya göre ölü sayısının 248 olduğundan söz ediliyor.

Siyasi Tutukluları Destekleme Derneği Cumartesi günü yaptığı açıklamada ise, Yangon'un 65 km kuzeydoğusundaki Bago kentinde güvenlik güçleri tarafından öldürülen darbe karşıtlarının sayısının 82'ye ulaştığını açıkladı. Myanmar'daki BM ofisi Cumartesi akşamı Bago'daki durumu yakından izlediğini belirterek, paylaştığı bir tweet'te "Sağlık ekiplerinin yaralıları tedavi etmesine izin vermeleri için güvenlik güçlerini çağırıyoruz" diye yazdı.

Siyasi Mahkumları Destekleme Derneği'ne göre darbeden bu yana yaklaşık 3 bin kişi tutuklandı. Yerel basında çıkan haberlere göre, özellikle dün sabah üniversite öğrencilerinin ve hocalarının sokaklarda gösteri yaptığı Mandalay ve Meiktila'da gösteriler her şeye rağmen devam ediyor. Bazıları göstericiler zafer sembolü olarak kabul edilen karanfiller taşıyor. Yangon yakınlarındaki Ocalapa'nın güney banliyösündeki protestocular ‘Kazanacağız, başaracağız’ yazılı pankart taşıdılar.

Ayrıca, dün Kachin kentinin Mogaung banliyösünde, Kachin Bağımsızlık Ordusu ile Birmanya ordusu arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

İsyancı sözcüsü Albay Naw Bu, ordunun mevzilerini bombaladığını belirterek, "Bölgemize girmeye çalıştılar, ancak güçlerimiz önündeki yolu kapatmaya çalıştı. Ordu, Kachin Bağımsızlık Ordusu savaşçılarının saklandığına inandığı çalılıklardaki mevzilere karşı topçu atışı yapıyor " dedi. İki Burmalı ordu kamyonu isyancılar tarafından pusuya düşürüldü, ancak Naw Bu kaç kişinin yaralandığını veya öldürüldüğünü söylemedi.

Öte yandan Cumartesi günü Hindistan sınırına yakın kuzeybatıdaki Tamu'da  ordu güçlerinin, göstericiler tarafından mahallelerini korumak için kurulan barikatları kaldırmaya çalıştıkları sırada kanlı çatışmalar meydana geldi.

Bir görgü tanığına göre ordu güçlerinin açtığı ateş sonucu iki sivili öldürdü. Göstericilerin askeri bir kamyona patlayıcı atarak 12 askeri öldürdüğünü de sözlerine ekledi.

Fransız basınına verdiği röportajda, "Artık intikam almaktan korkuyoruz," diyen bu tanık, Tamu sakinlerinin diktatörlüğü sona erdirmek için savaştıklarını da söyledi. Artan şiddet, ülkede çeşitli sınır bölgelerini kontrol eden 20 kadar silahlı etnik grubu da kızdırdı. Ayrıntı vermekten kaçınan General Tar Bhone Kyaw’a göre, Cumartesi günü kuzey Shan eyaletinde yaşanan çatışmalarda etnik isyancı bir grup olan Ta'ang Ulusal Kurtuluş Ordusu (TNLA) bir polis karakoluna baskın dzüenledi.

Yerel basın, isyancıların bir güvenlik merkezini ateşe verdiği operasyonda düzinelerce polisin öldürüldüğünü bildirdi. Ta'ang Ulusal Kurtuluş Ordusu (TNLA) göre, ordu güçleri hava saldırılarıyla karşılık verdi ve saldırılarda en az bir isyancıyı öldürdü.
Kaynak : İslam Medya
1000
icon
Kurdoğlu muslihiddin 23 Nisan 2021 07:56

Allah bugünün yüzü hürmetine bu kafirler inşallah bir birini öldürürler

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL