Ne bebek olabildiler, ne de çocuk!

AFGANİSTAN 18 Eylül 2021 14:09
Videoyu Aç Ne bebek olabildiler, ne de çocuk!

Uzun yıllar süren işgalin acı tablosu: Afganistan’da milyonlarca bebek işgal döneminde 1 yaşına gelmeden öldü…


İşgaller ile yoksulluğun, şiddetin pençesinde can çekişen Afganistan’da, emperyalist savaşların olumsuz etkileri Afgan bebeklerinde kendini göstermeye devam ediyor. UNICEF verilerine göre, Afganistan’daki her 10 çocuktan 4’ü bir yaşına gelmeden hayatını kaybediyor.

Afganistan’da Rusya ve ABD’nin 40 yılı bulan işgalleri bitti. Ancak geriye nice acılar ve bitmeyen dramlar kaldı. Emperyalist ülkelerin bir Müslüman ülkede uyguladığı insanlık dışı süreçlerde milyonlarca insan öldü. En acısı ise işgallerde kullanılan kimyasal silahlar, ilaç denemeleri sağlık sisteminin çöküşü nedeniyle ülkede 10 bebekten 4’ü daha bir yaşını göremeden hayata gözlerini yumuyor.

NÜFUS 40 MİLYON, GELİR 20 MİLYAR DOLAR

Afganistan gündemde sadece ABD’nin çekilmesi, Taliban ve Kabil başlıkları ile görünürken, fotoğrafın görünmeyen detaylarında yoksulluk, yoksunluk ve acıdan başka bir şey yok. Rus ve Amerikan işgalleri sonrası ekonomi, eğitim, sağlık ve istikrarın sadece kelime anlamı bile ülkede bilinmiyor. 40 milyonluk nüfuslu ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası Dünya Bankası verilerine göre 20 milyar doları bile bulmuyor. Kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 500 dolar. Bu rakamlar ise Afganistan’ı işgal eden Rusya ve ABD’nin yıllık bütçelerinde sadece bir kalemden ibaret kalıyor.

 
GENÇLER OKULU BİLMİYOR

Ülkedeki diğer bir sorun ise eğitim. Nüfusunun yüzde 63,7’sinin 25 yaş altı olduğu ve dünyanın en genç nüfusuna sahip olan Afganistan’da okuryazar oranı ise çok düşük. Yıllarca işgaller, iç savaşlar ve kaos içinde yetişen çocuklar için okul, kitap, kalem sadece hayalden ibaret kalıyor. Savaşın ve yokluğunu içine doğan Afganlı çocukların hayattaki tek kariyer amaçları ise hayatta kalmaktan öteye geçmiyor.

ÇOCUK BİLE OLAMIYORLAR

Ülkedeki en içler acısı tablo ise sağlık alanında kendini gösteriyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre yeni doğan her 10 çocuktan 4’ü 1 yaşına gelmeden ölüyor. 5 yaşın altındaki her bin çocuktan 60’ı da sağlık hizmetleri olmaması nedeniyle hastalıklar ve yetersiz beslenme nedeniyle hayata gözlerini yumuyor.

ÖMÜRDE BİLE DÜNYANIN GERİSİNDE BIRAKILDILAR

Bebeklerin daha çocuk olmadan hayata gözlerini yumduğu ülkede, hayatta kalanlar ise yetersiz beslenme ve temiz içme suyunun bulunmaması nedeniyle çeşitli hastalıkların pençesi içinde yaşıyor. İşgaller ile ekonomi ve eğitim alanında dünya ortalamasının gerisinde kalan Afganlılar, ömür sürelerinde de geride kalıyor. Dünyadaki ortalama ömür süresi 73 iken Afganistan’da bu oran 65’i bile bulmuyor.

AFGANİSTAN, TÜM DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE YOK EDİLDİ

Tüm bu veriler, Rus ve ABD işgalleri sonrası geride nasıl bir ülke kaldığını gözler önüne seriyor. Sağlık, ekonomi ve eğitim yapısının çöktüğü, toplumsal birlikteliğin zarar gördüğü, şiddetin bir gerçek haline geldiği ülke bu hali ile yasa dışı tüm suç faaliyetlerin adeta merkezi haline getirildi. Ülke ve ülke insanı tüm dünyanın gözü önünde yok edildi.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL