Netanyahu’ya karşı sivil itaatsizlik eylemleri artıyor

FİLİSTİN 22 Temmuz 2020 02:23
Videoyu Aç Netanyahu’ya karşı sivil itaatsizlik eylemleri artıyor

Netanyahu’nun yargılanmaya başlaması ve yargılamaların önümüzdeki yıla ertelenmesiyle birlikte meydana gelen gösteriler devam ediyor.


Cumartesi akşamı başlayan, Pazar sabahına kadar devam eden ve genel olarak hükümetin izlediği siyaseti, özelde ise hükümetin koronavirüs salgınına karşı mücadelesindeki başarısızlığı protesto eden Tel Aviv ve Kudüs’teki gösteriler devam ediyor. Dün Tel Aviv, Kudüs, Beerşeba ve Hayfa sokakları, sosyal hizmet çalışanlarının protestoları ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun istifa ederek emekliye ayrılmasını isteyen bir kısım gösteriler sebebiyle kapanırken, polis kaynakları kitlesel protestoların bir kısmında sivil itaatsizliğe karşı koymak için bir plan hazırladığını açıkladı. İsrail polisi, giderek şiddetli bir hal almaya başlayan protesto hareketinin yeni tehditlerinin yanı sıra, tüccarlar, esnaf ve özel çıkar çevreleri tarafından kurulan “Umut Örgütü’nün” tehditlerini ciddiye aldığını ve bunların açık bir biçimde sivil itaatsizlikten söz ettiklerini vurguladı.

Geçen hafta Salı gününden bu yana devam eden gösteriler Cumartesi gecesi üç kısma ayrıldı. Tel Aviv’de yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteride, hükümetin koronavirüs salgın krizini ele alma konusundaki başarısızlığına odaklandı. Başbakanlık binasının önündeki bir başka gösteriyse yolsuzluk konularına odaklandı.

Göstericiler, “İsrail’in yolsuzluk suçlamasıyla itham edilmeyen bir başbakana layık olduğunu” belirterek Netanyahu’yu istifaya çağırdılar. Tel Aviv’in kuzeyindeki Herzliya’da, Kudüs yolu üzerindeki Latrun’da Yukarı Celile’de ve diğer bölgelerde Netanyahu’yu istifa etmeye çağıran birçok gösteri düzenlendi. Tel Aviv ve Kudüs’teki aşırılık yanlısı protestoculara karşı polis gaz bombası kullanırken, sabahın erken saatlerinde atlı polisler ve tazyikli suyla gösterilere müdahale edilerek yaklaşık 40 protestocu gözaltına alındı. Dün sabah ise, Sosyal İşçiler Sendikası, hükümetin koşulları dikkate almayan ekonomi politikasını protesto etmek için büyük şehirlerdeki hükümet binalarının önünde maaşların artırılması talebiyle gösteriler düzenledi.

Bu gösteriler, rüşvet, sahtekarlık ve güveni suiistimal olmak üzere üç ayrı suçlamadan dolayı yargılanan Netanyahu’nun dün yapılan duruşmasıyla aynı zamanda geldi. Netanyahu’nun avukatları yargı makamlarından dosyaların yeniden incelenmesi için tam bir yıl ek süre verilmesi talebinde bulunurken, Başbakanın koronavirüs meselesiyle ilgili kaygıları sebebiyle duruşmaların tüm oturumlarında bulunmasının mümkün olmadığını dile getirdiler. Ancak mahkemeye başkanlık eden bayan hakim bu iddiayı reddetti ve yargılamaların sene başında yani 5 ay sonra yeniden başlamasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yargı Komisyonu Başkanı Rivka Friedman-Feldman, Netanyahu’nun avukatlarının taleplerini abarttıklarını ve buna izin vermeyeceklerini söyledi. Önümüzdeki Ocak ayının başından itibaren başlayacak olan yargılamanın Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde olmak üzere bir haftada üç celse halinde yapılmasına ve Netanyahu’nun sanık olarak tüm duruşmalarda hazır bulunmasına karar verildi.

Gösteriler dikkate değer bir kamu desteği ve bilincinin yanı sıra kapsamlı bir medya katılımıyla destekleniyor. Buna rağmen, göstericiler kısıtlamaları aştı, polis tarafından belirlenen bölgenin dışına çıktı, diğer sokaklara yürüdü, ana kavşakları ve yolları kapattı, trafiği engelledi. Kudüs’teki göstericiler ise meşaleler yakarak Başbakanlık konutuna yürüdü. Polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su kullandığında, göstericilerin bir kısmı görevlilere saldırırken, protestocular su tanklarından birinin yolunu keserek, hortumları ele geçirdiler. Bunun üzerine polisle göstericiler arasında çatışmalar meydana geldi. Göstericiler, “Ahlaksız Netanyahu!”, “Bibi defol!”,  “Çık oradan!”, “Ey halkla irtibatını koparanlar, sizden bıktık!” gibi sloganlar attılar.

Eski Güvenlik Bakanı, Milletvekili Moşe Yaalon, protestoları, “ülkeyi çete lideri gibi yöneten” Netanyahu yönetiminin sonunun başlangıcı olarak yorumladı. Yaalon, Maariv gazetesine verdiği demeçte, İsrail’in gerçek bir liderlik krizi yaşadığını ve halkın yönetime olan güvensizliğini temsil eden bir tehlikenin bulunduğunu da sözlerine ekledi. Milletvekili Yaalon, Netanyahu’nun koronavirüs salgınıyla mücadeledeki yetersizliği, ülkede gerçek bir ekonomik krize sebebiyet vermesi ve özellikle de ülkenin sırtına 10 milyarlarca şekel ekonomik yük getiren 3 seçim kampanyasının düzenlenmesine yol açtığı için istifa etmesini istedi.

Yaalon, İsrail’in yeni bir parlamento seçimine girmesi durumunda Netanyahu’nun başbakan olamayacağını, çünkü halk Netanyahu’nun İsrail’i kaosa sürüklediğini, ülkenin ekonomik koşullarının bozulmasına ve sosyal şartların kötüleşmesine sebep olduğunun farkına vardığını ifade etti.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası